След скандала с подслушванията в САЩ се оформя все по-широка съпротива срещу кражбата на данни в името на сигурността. Под мотото "Stop Watching Us" ("Спрете да ни наблюдавате") във вторник група от компании и организации за гражданските права започнаха кампания срещу мониторинга на интернет и телефонни данни от страна на американската агенция за национална сигурност (NSA).
В сряда обаче от американеца Едуард Сноудън, който разкри скандала с масовото подслушване и избяга в Хонконг, липсваше каквато и да е следа. В понеделник той е напуснал хотел в китайския специален административен район. Репортерът на британския вестник The Guardian Глен Грийнуолд, който заедно с Washington Post е писал първи за скандала, обяви, че ще пише допълнителни материали за потайната американска Национална агенция за сигурност. "Ние работим върху историите", заяви Грийнуолд пред новинарския канал CNN.
Дори и в Китай критиката расте. Художникът дисидент Ай Уейуей заяви, че е "шокиран". "Живял съм дванадесет години в Съединените щати. Тази злоупотреба с държавна власт работи срещу разбирането ми за едно цивилизовано общество“, пише дисидентът в Guardian. Американците не трябва да позволят това. "Личната сфера е основно човешко право". В Съветския съюз, днес в Китай и дори в САЩ официалните власти винаги са вярвали, че действат в интерес на държавата и народа. Историята обаче учи, че държавната власт трябва да бъде ограничавана, смята още той.
Междувременно европейските лидери се опитват да научат повече за степента и обема на наблюдение. Канада призна, че поддържа подобна шпионска програма. Междувременно избягалият в Хонконг информатор Едуард Сноудън бе уволнен от работодателя си. Консултантската фирма Booz Allen Hamilton обяви че го уволнява "заради нарушение на етичния кодекс и насоки". Сноудън е заявил, че като служител на компанията е действал и по заръка на NSA на Хаваите. Според Booz Allen Hamilton Сноудън е работил за компанията за период от три месеца.
Именно позовавайки се на информацията на Сноудън Guardian и Washington Post първи писаха за програмата, с която NSA събира и анализира масово потребителски данни от компаниите Google, Yahoo, Microsoft, Apple или Facebook.
Чрез програмата с име „PRISM“ NSA е получавала достъп до снимки, новини и данни. Компаниите отрекоха, че са предоставяли директен достъп до сървърите си на американските власти.
Междувременно според публикации в американските медии властите в САЩ под ръководството на ФБР вече работят над обвинение срещу Сноудън. Снаражяват се обаче и противниците на програмата за шпиониране.