Европейският съюз и Съединените щати са постигнали временно споразумение за избягване на големи прекъсвания в трансатлантическите потоци от данни, които бяха изложени на риск заради решение на Съда на ЕС, обявиха председателят на Европейската комисия и американският президент, предава Ройтерс.
Трансферите на данни между ЕС и САЩ бяха в риск заради решение на Съда на Европейския съюз от 2020 г., което обезсили предишно споразумение, целящо балансиране на европейските опасения за неприкосновеността с мерките за следене на САЩ.
Временното споразумение ще предложи на компаниите, които се занимават с потоци от лични данни през Атлантическия океан, правни защити, в допълнение към клаузите, които вече ги пазят. Финалната сделка обаче може да отнеме месеци, твърдят властите в ЕС.
"Днес се разбрахме за безпрецедентни защити на неприкосновеността на данните и сигурността на гражданите", коментира Джо Байдън по време на съвместна пресконференция в Брюксел с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен.
„Доволна съм, че постигнахме принципно споразумение по новата рамка за трансатлантическия поток на данни“, заяви тя.
„Това ще даде възможност за предсказуеми и надеждни потоци от данни между ЕС и САЩ, като се гарантират неприкосновеността на личния живот и гражданските свободи“, допълни Фон дер Лайен, без да уточнява подробности.
Представител на ЕС, запознат с въпроса, заяви, че вероятно ще бъдат нужни месеци, за да може временното споразумение да се превърне в окончателна сделка.
„Първо, САЩ трябва да подготвят своята изпълнителна заповед, а след това трябва да проведем вътрешна консултация в Европейската комисия и в Рамките на Европейския съвет за защита на данните“, коментира той.
Компаниите от блока приветстваха временното споразумение.
„Правната сигурност относно потоците от данни ще стимулира иновациите, растежа и създаването на работни места. Това е печелившо споразумение за компаниите от двете страни на океана“, коментира Маркъс Дж. Бейрър, директор на BusinessEurope, която представлява европейските компании.