Украинското правителството се подготвя за потенциална необходимост от преместване на данни на сървърите си в чужбина, ако руските сили навлязат по-навътре в страната, обяви представител на властите, цитиран от Ройтерс.
Виктор Жора, заместник-директор на Държавната служба за специални комуникации и защита на информацията в Украйна, подчертава, че неговият отдел е планирал извънредни ситуации. Това, че изобщо обмисля тези въпроси, предполага, че украинците искат да бъдат готови за всяка руска заплаха от изземане на чувствителни правителствени документи, посочи той.
„Подготвяме терена“, коментира Джора. „План А беше да се защити ИТ инфраструктурата в Украйна. Преместването ѝ в друга държава би било „План Б или В“, коментира той.
Това може да се случи само след одобрение на регулаторните промени от украинските власти, казва още той.
Представители на правителството вече изпращат оборудване и резервни копия до по-сигурни райони на Украйна, които са извън обсега на руските сили, които нахлуха на 24 февруари и обсадиха няколко града.
През февруари Жора каза пред Politico, че има планове за преместване на важни данни от столицата Киев, ако тя бъде застрашена, но подготовката за потенциалното прехвърляне на данни в чужбина е още една стъпка напред.
Украйна е получила предложения за хостване на данни от различни държави, казва Жора, но отказва да разкрие от кои. Поради близостта „ще се предпочитат европейски локации“, допълва той.
„Има много опции“, коментира той. „Всички предложения са добре дошли и заслужават обмисляне“, допълни Жора.
Той не разкрива подробности за това как може да се осъществи подобен ход, но казва, че преходните усилия за държане на правителствените данни извън обсега на Русия са включвали или физическото транспортиране на сървъри и сменяеми устройства за съхранение, или дигитална миграция на данни от една услуга към сървър на друга.
Въпреки че властите се съгласиха да премахнат ограничението за изпращане на украински данни в чужбина и да бъде създаден протокол за премахване на ИТ активи, това не би означавало непременно, че всички или повечето държавни данни или мрежово оборудване веднага ще бъдат изнесени извън страната, коментира Жора.
Правителствените агенции ще трябва да решават за всеки отделен случай дали да продължат дейността си в страната, или да се евакуират.
Какво да се прави по време на война с купищата данни, събирани от правителствата, стана тема от международно значение след светкавичната офанзива на талибаните в Афганистан миналия август.