Русия не е поканена да присъства на виртуалната среща на 30 държави, водена от Съединените щати, която цели да се справи с нарастващата заплаха от зловредния софтуер и други киберпрестъпления, обяви представител на администрацията на САЩ, цитиран от Ройтерс.
Много от киберпрестъпниците, използващи зловреден софтуер, оперират от Украйна и Русия, твърдят експерти от частния сектор по киберсигурност. Представители на американските власти и анализатори казват, че руските групи получават одобрение от Кремъл за делата си, но не са директно контролирани от правителството.
Срещата ще продължи два дни, ще включва шест сесии и теми като адресирането на злоупотреби с виртуални валути за плащания за откупи при кибератаки, преследване на киберпрестръпници и как да се помогне на страните да станат по-устойчиви на подобни атаки, допълват от американското правителство.
Заедно със Съединените щати четири страни, включително Индия, Австралия, Гемания и Обединеното кралство, ще водят дискусии по теми като виртуалните валути и дипломацията. Сред другите, които ще се включат, са Канада, Франция, Бразилия, Мексико, Япония, Украйна, Ирландия, Израел, Южна Африка и Европейският съюз.
„Водим активни преговори с руснаците, но на този конкретен форум те не са поканени да участват“, посочват от САЩ, допълвайки, че това не изключва Русия от участие в бъдещи събития.
По думите на източника на Ройтерс Съединените щати са ангажирани директно с Русия по проблемите със зловредния софтуер в рамките на експертна група, водена от Белия дом, която беше създадена от президента Джо Байдън и руския му колега Владимир Путин.
САЩ твърдят, че дискусиите с Русия продължават, a Съединените щати са споделили информация за конкретни престъпници с Русия. Страната пък е предприела първи стъпки, за да отговори на повдигнатите въпроси.
Байдън засили действията на САЩ, свързани с киберсигурността, след серия от атаки тази година, които заплашиха да дестабилизират американските енергийни и хранителни доставки.