Русия заплаши, че ще блокира YouTube, а Кремъл призова за „нулева толерантност“ към гиганта за видео хостинг, след като той премахна от своя сайт немскоезичните канали на руската телевизия RT, предава Ройтерс.
Онлайн видеокомпанията, собственост на Alphabet Inc, изтри във вторник немскоезичните канали на руската телевизия RT, която заяви, че са нарушили политиката за дезинформация спрямо COVID-19.
В сряда YouTube заяви, че ще блокира цялото антиваксърско съдържание, като ще премине отвъд COVID-19, като включи в изтриванията и съдържание, което твърди, че ваксините причиняват хронични ефекти върху здравето или съдържащи погрешна информация за веществата във ваксините. „Непрекъснато виждаме фалшиви твърдения за ваксините срещу коронавируса, които преливат в дезинформация за ваксинирането като цяло, и вече сме в етап, в който е по-важно от всякога да разширим работата, която започнахме с Covid-19 към другите ваксини“, обяви компанията.
YouTube заяви, че един канал е спрян поради нарушаване на политиката му срещу публикуване на дезинформация за Covid-19. Но след като RT се опита да използва друг канал, за да заобиколи ограничението, „и двата канала бяха спрени за нарушаване на условията за обслужване на YouTube“, се казва в изявление на компанията.
Анна Белкина, заместник-главен редактор на RT, пояснява пред Bloomberg, че „ние прилагаме най-високото ниво на контрол върху цялото съдържание, свързано с COVID, и никога не оставяме спорни възгледи да останат безспорни в нито една от нашите платформи“. В коментарите, разпространени от пресслужбата на RT, тя добавя, че „кроспродажба и кръстосаното популяризиране на каналите“ е „обичайна практика, използвана от много други медии в платформата.
Русия заяви, че обмисля отмъщение срещу германски медии, а също така обвини YouTube в "безпрецедентна информационна агресия" след мерките на американската компания срещу каналите RT.
Руският държавен комуникационен регулатор „Роскомнадзор“ заяви, че е писал до Google и е поискал отмяната на ограниченията на YouTube за каналите на RT. Русия може частично или изцяло да ограничи достъпа до YouTube, ако видео гигантът не се съобрази, добавя органът.
Google отказа да коментира темата пред Ройтерс.
Спорът създава нова линия на напрежение в противопоставянето на Русия с чуждестранните технологични гиганти и дългогодишния ѝ натиск да отстоява по-голям суверенитет над своя сегмент от интернет. Напрежението бележи първия път, в който руските власти се опитват да окажат натиск върху западния гигант за действията му извън страната.
Заплахата е и последният ход на руските регулатори да окажат натиск върху западна социална мрежа, която не изпълни техните искания. По-рано този месец Apple Inc. и звеното на Google на Alphabet отстъпиха под натиска на властите да премахнат протестното приложение за гласуване от техните онлайн магазини, след заплахи от съдебно преследване на местния персонал. През пролетта руските регулатори забавиха достъпа до Twitter, твърдейки, че компанията не е реагирала незабавно на исканията да премахне забранено съдържание. Ограниченията за достъп бяха отменени, след като властите заявиха, че Twitter се е съобразил.
Русия може да наложи редица мерки, за да принуди YouTube да спазва законите ѝ, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, като добави, че законът изглежда е нарушен в този случай.
„Със сигурност трябва да има нулева толерантност към този вид нарушаване на закона", каза той.
Руското външно министерство заяви, че ще изготви „предложение за разработване и предприемане на ответни мерки срещу хостинг услугата YouTube и германските медии“.
Василий Пискарев, депутат, който ръководи парламентарна комисия за разследване на чужда намеса, заяви, че Русия има основания да предприеме мерки срещу Deutsche Welle, съобщи агенция ТАСС.
Кристиан Мир, изпълнителен директор на „Репортери без граници“ (RSF) за Германия, заяви, че заплахата от действия срещу германските журналисти е „напълно неподходяща“.
Берлин отрече твърдението на руското външно министерство, че решението на YouTube е взето с ясна и мълчалива подкрепа от германските власти и местните медии.
„Това е решение на YouTube, основано на правила, създадени от YouTube. Това не е мярка (взета от) германското правителство или други официални организации", каза говорителят на германското правителство Щефан Зайберт пред репортери.
Москва засили натиска върху чуждестранните технологични компании през последната година, като глобяваше компаниите за социални медии за това, че не са изтрили съдържание, което Русия счита за незаконно. Като наказание страната например забави скоростта на зареждане на Twitter.
Отделно от всичко това в сряда Русия глоби Google с 6,5 милиона рубли (89 534 долара), която е последната от поредицата малки санкции заради неизтриване на съдържание, което Москва смята за незаконно.
Критиците на Кремъл твърдят, че нарастващият натиск върху Google и Apple е принудил медийните гиганти да премахнат антиправителствено приложение за гласуване от магазините си за приложения в първия ден на парламентарните избори този месец.