fallback

Google се извини на Тиери Брьотон за изтекъл документ с план за действие срещу ЕС

Документът е включвал стратегия за съпротива срещу новата регулация на интернет платформите, която блокът подготвя

22:21 | 13.11.20 г.

Главният изпълнителен директор на Alphabet Сундар Пичай се извини на еврокомисаря по въпросите на вътрешния пазар на Европейския съюз Тиери Брьотон за изтекъл вътрешен документ, който предлага начини за справяне с по-строгите нови правила на блока, насочени към технологичните компании, предава Ройтерс. 

Пичай и Брьотон са говорили в рамките на видеоконферентно обаждане – третото им за тази година, сочи изявление на Европейската комисия.

„Интернет не може да остане „Див Запад“: нуждаем от се от ясни и прозрачни правила, предсказуема среда и балансирани права и задължения“, е заявил Брьотон на Пичай.

Обаждането е проведено, след като вътрешен документ на Google, включващ 60-дневна стратегия за противодействие на натиска от новите регулации на ЕС чрез мотивирането на американските съюзници да се противопоставят на Брьотон.

Инициатор на разговора е била Google, още преди изтичането на документа.

Брьотон е показал въпросния документ на Пичай по време на обаждането и е заявил, че няма нужда да използват вековни тактики в тази ситуация, твърди източник, запознат с въпроса.

Пичай се е извинил за начина, по който документът е изтекъл – текст, който той не е виждал, нито подписвал, и който твърди, че той ще се ангажира директно с Брьотон, ако забележи език или политики, които са специално насочени към Google, допълва друг източник, който е наясно с обсъденото по време на разговора.

Интернет гигантът твърди, че двамата са провели откровен и открит разговор.

„Нашите онлайн инструменти са ключови за много хора и компании по време на блокадите, а Google е ангажирана да продължи да създава иновации и да изгражда услуги, които могат да допринасят за икономическото възстановяване на Европа след Covid”, обяви говорителят на компанията Ал Верни.

Инцидентът подчертава интензивното лобиране от страна на технологичните компании срещу предложените от ЕС правила, които могат да попречат на бизнеса им и да наложат промени в начина им на работа.

Брьотон ще обяви проектопредложенията, известни като Закон за цифровите услуги и Закон за цифровите пазари, заедно с еврокомисаря по конкуренцията Маргрете Вестагер на 2 декември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:08 | 13.09.22 г.
fallback