Американският онлайн търговец на дребно Amazon ще си има проблеми с антитръстовите власти на ЕС. Комисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер обвинява групата, че е наказвала независими доставчици, които използват онлайн пазара на Amazon.
Компанията е заплашена от глоба, която теоретично може да достигне до десет процента от годишните приходи. Amazon се противопоставя на обвиненията, а в предборсовата сесия книжата се обезцениха.
Глобалните продажби на Amazon през миналата година са били за 280,5 мрлд. долара. Според Bloomberg възможната глоба вероятно ще бъде далеч по-малка от 10% от годишните приходи, които ЕС може да събере - и ще се основава на продажбите на европейските пазари. Amazon генерира 22,2 млрд. долара в Германия и 17,5 млрд. долара в Обединеното кралство през 2019 г., единствените европейски данни, които предоставя.
Amazon има около 3 млн. активни търговци, които продават продукти на нейния сайт, а около една трета от тях са в Европа, показва доклад за 2019 г. на фирмата за анализ на електронната търговия Marketplace Pulse.
„Ние не оспорваме успеха на Amazon или неговия размер", каза Маргрете Вестагер пред репортери на пресконференция във Брюксел във вторник, цитирана от Bloomberg. Тя каза, че опасенията на ЕС се фокусират върху „много специфично бизнес поведение“, свързано с двойната роля на Amazon като търговец на дребно и платформа за по-малки търговци.
Вестагер по-специално обвинява Amazon, че е злоупотребила в своя полза с двойната си роля на доставчик и като платформа за други търговци в своя полза. „Amazon не бива да използва данни за дейността на независими продавачи в своя полза, когато компанията се конкурира с тези продавачи“, казва тя. Групата е водещата платформа в процъфтяващата онлайн търговия, поради което справедливият достъп е важен за клиентите.
Служителите на ЕК виждат ясни индикации за нарушението след продължилото две години разследване - по-специално за това, че Amazon е използвал достъпа си до важна информация за доставчици от трета страна, за да подобри собствените си предложения. По този начин групата например може да види кои продукти се продават добре на нейния пазар и какви права предоставят търговците на потребителите.
Антикартелният орган повдига и второ обвинение - той подозира Amazon, че компанията е предпочела в представянията на сайта си собствените си продуктови гами и офертите на независими търговци на дребно, които плащат на Amazon, за да се справи с логистиката.
Сега Amazon вече може да коментира обвиненията и да се опита да предотврати наказание. Датчанката Вестагер пък си изгради репутацията на пазител на строгия контрол върху могъщите технологични гиганти, предимно от САЩ. Досега контролираният от нея орган наложи три глоби на Google. В бъдеще обаче ЕК не иска да наказва нарушенията постфактум. В момента Вестагер и комисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон работят по предложения за по-строга регулация на дигиталните гиганти. Те трябва да бъдат публикувани в началото на декември и след това да бъдат обсъдени и одобрени от държавите членки на ЕС и Европейския парламент.