Правната битка между Apple Inc. и разработчика на "Fortnite" Epic Games минава в нова фаза: Във вторник американският технологичен концерн контрира с насрещен иск. В него производителят на iPhone подчертава, че „не е монопол на съответния пазар“ и че играчите на „Fortnite“ могат да имат достъп до играта на половин дузина платформи за мобилни компютри и игрови конзоли и обвини разработчика на софтуер в двуличие и алчност, засилвайки правната битка за онлайн софтуерния магазин на производителя на iPhone, който може да промени начина на функциониране на пазара, пише Wall Street Journal. В основата на спора е колко голям контрол упражнява Apple в експанзивния свят на приложенията за смартфони, които промениха начина на функциониране на съвременния живот и промениха платформите за всичко - от домашни развлечения и видеоигри до поръчка на храна и споделени пътувания.
Epic даде на съд Apple, както и Google през миналия месец, след като технологичните гиганти премахнаха популярната видеоигра „Fortnite“ от своите пазари на приложения, наричайки властта, която двете компании притежават над разработчиците, монополна. Apple и Google премахнаха играта, след като Epic въведе система за плащане в приложението в нарушение на техните правила - факт, който би изключи. възможността двете компании да получават 30% дял от потребителските разходи.
В подадените във вторник съдебни документи Apple защити действията си и отиде по-далеч, като поиска федерален съдия в Калифорния да присъди обезщетения и да ограничи Epic да продължи с действията, които определя като нелоялни бизнес практики. „Искът на Epic не е нищо повече от основно разногласие относно парите“, заяви Apple в подадените във вторник документи. „Въпреки че Epic се представя като съвременен корпоративен Робин Худ, в действителност това е предприятие за милиарди долари, което просто иска да не плати нищо за огромната стойност, която получава от App Store”, се казва в иска на компанията от Купертино.
Говорител на Epic отказа да коментира темата отвъд вече заявеното досега от компанията - за борба с това, което описва като система, която потиска конкуренцията и надува цените.
Докато Epic и Apple се стремят да спечелят правно спора си, производителят на игри подаде иск да върне Fortnite обратно в App Store, докато тази борба продължава. Изслушването е насрочено за 28 септември. „Всичко, което Epic иска, е съдът да спре Apple да отмъщава на Epic за това, че се осмели да оспори неправомерното поведение на Apple“, каза Epic в иска от миналата седмица.
Epic е просто последната засега компания, която се изправя срещу контрола на Apple над App Store, който е част от еволюцията на компанията от Купертино в експанзията ѝ отвъд продажбата на хардуер. През първите седем месеца на тази година App Store на Apple генерира близо 39 млрд. долара глобални приходи от покупки в приложения, абонаменти и премиум приложения, според данни на изследователя Sensor Tower. След стартирането си през 2008 г. App Store има около един милиард клиенти от 175 държави.
От своя страна Apple се сблъсква с антитръстови разследвания от страна на правителства в САЩ и Европа, докато други технологични компании, като Microsoft Corp. и Spotify Technology SA се присъединиха към публичните оплаквания за практиките на пазара на приложения. През миналия месец главният изпълнителен директор на Facebook Inc. Марк Зукърбърг заяви в уебкаст със служители, че Apple има възможността да блокира иновациите и „да начислява монополни такси“, твърди източник, запознат с въпроса.
Apple не е коментирала забележките на Зукърбърг. В отговор на регулаторни проучвания обаче концернът отрече да вреди на конкурентите и заяви, че иска приложенията, които се конкурират с нейните услуги, да процъфтяват.
В документите си от вторник Apple се опита да се представи като жертва на заговор от страна на Epic. Технологичният гигант описа цялата помощ, която е оказал на Epic през последните години, и разказа подробно как игралната компания е започнала да полага основи за онова, което Apple нарече „изчислена и предварително планирана кампания“ срещу нея. „Fortnite“ е изтеглен почти 130 милиона пъти, откакто е бил добавен в App Store през 2018 г., според Apple. Според съдебните протоколи Epic е спечелила над 600 млн. долара от отношенията си с Apple.
В миналото Apple защитаваше своите покупки на приложения като начин да помогне за финансирането на развитието на своята екосистема, която осигурява сигурен и защитен начин за изтегляне на софтуер на трети страни. Компанията заяви в своя иск, че Apple изисква всяко приложение в нейната система да бъде подложено на „стриктен преглед с помощта на хора“. Компанията от Купертино отбелязва, че Epic има собствен пазар за приложения, където също начислява комисиона, въпреки че Epic взема само 12% от продажбите. „Няма нищо антиконкурентно в начисляването на комисиона за други, които да използват нечия услуга“, каза Apple в иска си. Epic заяви през миналата седмица, че остава ангажирана с правната борба, но че бизнесът ѝ е бил ощетен през последните седмици. От компанията посочиха, че ежедневно активните играчи на „Fortnite“ - за която Epic казва, че има над 350 милиона регистрирани потребители, използващи мобилната операционна система на Apple, или iOS, рязко спадат от началото на спора и репутацията ѝ сред потребителите е била накърнена. Въпреки че „Fortnite“ може да се играе на мобилни устройства, както и на игрови конзоли и персонални компютри, Epic заяви, че играчите на iOS са най-големият сегмент от потребители.