Лидерът в дигиталната трансформация на енергийния мениджмънт и автоматизацията Schneider Electric проведе първия у нас уебинар на тема: „Smart Factory explained: Умната фабрика на бъдещето – концепция и приложения“. Съоръжението, единствено по рода си измежду заводите на Schneider Electric в Източна Европа, бе представено пред аудитория от близо 300 души с включвания на живо от София и Пловдив. Уебинарът бе посетен от инженери и мениджъри от много производствени международни и български компании, от преподаватели и студенти от техническите университети в София и Велико Търново.
Лектори бяха Калоян Георгиев, архитект IoT решения за автоматизация и енергиен мениджмънт в Schneider Electric, Антоний Петров, инженер автоматизация Smart Factory, и Георги Трончев, координатор индустриални проекти и Innovation Hub в завода на компанията в Пловдив.
Калоян Георгиев постави акцент върху собствената IoT платформа на Schneider Electric - EcoStruxure, благодарение на която става възможно функционирането на умните фабрики на компанията в България и по света. Тя позволява свързване на устройства в различни архитектури според мащаба на всеки обект, управление и събиране на данни, както и работа с инструменти за превантивна и предиктивна поддръжка.
В своето изложение Антоний Петров определи Smart Factory като високодигитализирана и свързана среда, където резултатите и производителността се подобряват чрез автоматизация и оптимизация, базирани на четвъртата индустриална революция. „В нашата фабрика процесите са повече от 67% автоматизирани и ние се стремим да въвеждаме още подобрения, като използваме корпоративната ни програма Smart Factory“, посочи той. „Само за една година са внедрени почти всички технологии освен виртуалната реалност, която се тества в момента".
Програмата Smart Factory включва внедряването на следните технологии:
Industrial Internet of Things – свързани устройства, които спомагат за навременна намеса на настройчици и инженери след получен сигнал от системата чрез облачна технология.Работата на тези устройства е довело до спестяване от 7000 евро на година от разходите за поддръжка.
Добавена реалност и виртуална реалност – подпомагат поддръжката на оборудването, както и обучението на операторите на машините. Предоставят бърз достъп до работни инструкции, схеми, конструктивни чертежи, процедури, както и връзка към производствените софтуери и към историческите данни за производителността на машините. Осъществяват бърза връзка към склада за резервни части за проверка на наличности. Тази технология спестява на завода около 4000 евро на година от разходи за поддръжка.
Дигитални процеси – софтуери, някои от които са вътрешна разработка. Целта е да се премахне хартията, защото на хартия данните се обработват трудно и бавно, а и времето за реакция е удължено. Тези софтуери спестяват на Smart Factory в Пловдив 1,25% работни часове или около 9000 часа на година.
Управление на сгради и енергийна ефективност – системата BMS (building management system) на Schneider Electric осигурява управлението на отоплението, вентилацията и климатизацията на помещенията. Използват се сезонни модели, базирани на исторически данни. Резултатът е от 8 до 10% спестяване на енергия.
fallback
67% от процесите в завода на Schneider Electric в Пловдив са изцяло автоматизирани
Специалисти от компанията представиха постиженията на съоръжението на онлайн семинар
15:15 | 21.04.20 г.напиши коментар
fallback