В момент, в който хората работят и учат от домовете си заради пандемията от коронавируса, те ползват своите компютри и данни на компаниите си, което според киберекспертите ще се активизират, опитвайки се да се възползват от това и да засегнат корпорациите, предава Ройтерс.
Правителствата в САЩ, Великобритания и в други страни по света издадоха предупреждения за опасностите от работата от разстояние, а технологичните компании отчитат ръст на запитванията за подсигуряване на служителите, които са извън офисите.
В Cisco Systems например броят на запитванията за поддръжка във връзка със сигурността, за да помогнат на работната сила, която е по домовете си, е скочил десетократно през последните няколко седмици.
„Хората, които никога не са работили от домовете си преди, се опитват да го правят и се опитват да действат в мащаб“, коментира Уенди Нейтър, старши съветник в Duo Security на Cisco.
Тя твърди, че бързият преход към работа от вкъщи ще значи по-голям шанс за грешки и повече възможности за киберпрестъпниците, които се надяват да измамят служителите да разкрият паролите си.
Въпросните хакери стоят зад съобщения, които крадат пароли, зад зловреден софтуер, поднесен в известия, свързани с коронавируса, предупрежения или приложения. Представители на индустрията твърдят, че са открили хакери, които се представят за Американския център за контрол и превенция на заболяванията в опит да разбият имейли и да оставят потребители без биткойни. Други твърдят, че са забелязали хакери, които използват приложение със зловреден софтуер, с което се възползват от телефоните с Android.
По-напредналите кибершпиони също изглежда използват пандемията с коронавируса, която засегна над 210 хил. души по света и взе 8700 жертви по целия свят.
Миналата седмица представители на израелската компания Check Point са открили предполагаемо подкрепени от държава хакери, които са използвали новини за коронавируса в опит да разбият монголска правителствена мрежа.
В петък американските власти предупредиха компаниите да обновяват своите Частни виртуални мрежи (VPN) и да следят за зловредни имейли, които имат за цел да дезориентират служителите. Във вторник пък Британския национален център за киберсигурност пусна документ от шест страници с насоки за компаниите, чиито служители работят дистанционно.