fallback

Служители на Google призоваха компанията да не влиза отново в Китай

Те настояват да бъде спрян проектът за създаване на специална търсачка за азиатската страна

20:00 | 27.11.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Служители на Google призовават компанията да спре Project Dragonfly – проектът на компанията за създаването на цензурирана търсачка, която да работи в Китай, пише CNBC.

"Много от нас приеха да работят в Google, имайки предвид какви са ценностите на компанията, включително предишната ѝ позиция по отношение на цензурата и шпионажа в Китай, както и разбирането, че Google беше компания, която искаше да постави ценностите си над печалбата“, гласи отвореното писмо, под което са се подписали служители на компанията и публикувано в Medium.

11 служители на Google са се подписали под писмото към момента на публикуването му. Двама от тях са сред деветте служители, които бяха в групата на организаторите на международното шествие на работници на Google по-рано този месец. Служителите твърдят, че към списъка с подписалите се ще бъдат добавени още имена, след като повече хора подпишат вътрешно изготвена петиция.

Project Dragonfly беше критикуван от групи за защита на човешките права и от американските властите, откакто това лято се появиха повече подробности по въпроса. През август хиляди служители на Google се подписаха под писмо, което посочва, че проектът подвига някои „морални и етични въпроси“.

Председателят на Alphabet Джон Хенеси заяви миналата седмица, че правенето на бизнес в Китай иска компромиси с „основни ценности“.

"Ние сме сред стотиците служители, които от месеци надигат глас. Международните организации за човешките права и разследващи репортери също повдигнаха въпроса, изразявайки сериозните си опасения за опазването на човешките права и призовавайки многократно Google да прекрати проекта“, гласи още писмото. „Досега отворът на ръководството ни е незадоволителен“.

Google оттегли търсачката си от Китай през 2010 г. заради нарастващите си опасения от кибератаки и цензура. След това китайското правителство започна да контролира все повече това, което хората в страната могат или не могат да правят онлайн, като добавиха в черен списък уебсайтове и блокираха достъпа до информация за някои исторически събития. Освен това властите започнаха да изискват хората да се регистрират в онлайн форуми с истинските си имена.

Говорител на Google не е открит веднага за коментар по въпроса. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:47 | 13.09.22 г.
fallback