fallback

Google обжалва рекордната глоба от над 4 млрд. евро

Сложният съдебен процес може да се проточи в продължение на години, преди да се стигне до присъда

07:52 | 10.10.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Американската технологична компания Google подаде възражение срещу глобата, наложена от Европейската комисия за над 4 млрд. евро. Оспорването е било подадено в съда на Европейския съюз в Люксембург, съобщи американската компания в изявление по електронната поща, цитирана от Ройтерс.

Европейската комисия глоби интернет гиганта през юли с рекордните 4,3 милиарда евро. Тя обвинява оператора на търсачката, че принуждава производителите на смартфони да приемат недопустими условия за използването на операционната система Android и да инсталират предварително определени приложения на Google, за да налага собствената си интернет търсачка и да затруднява достъпа на конкуренцията.

Предварително инсталираният софтуер включва приложения за YouTube, електронна поща, мобилни карти, музикална стрийминг услуга, облачни услуги, магазин за теглене на приложения, интернет браузър и др., но според становището на ЕК основният проблем е търсачката и браузъра Google Chrome, която е директно свързана с услугите за търсене.

Санкцията стана факт само година, след като Google получи друг удар от Европейската комисия на стойност 2,8 млрд. долара заради позиционирането на продукти на Google над тези на нейни конкуренти, когато потребителите пазаруват чрез търсачката.

Google предоставя Android безплатно. Това прави софтуера лидер на пазара с голяма дистанция след втория. Android работи на осем от всеки десет мобилни телефона по целия свят. На второ място е iOS на Apple. В подкрепа на своята позиция Google цитира в електронната поща в изявление на изпълнителния директор Сундар Пичай, според когото  Android е създал по-голям избор за потребителите, а не по-малко.

Като цяло възражението на Google по текущото дело гласи, че компанията не е монополист, защото потребителите са свободни да изтеглят друг софтуер и да не ползват този на компанията. От потребителска гледна точка директно инсталираният софтуер пък може да бъде разглеждан като плюс, тъй като всички телефони идват готови за работа. Делото прилича на спора около монополисткото положение на Microsoft през 90-те години на миналия век, когато компанията бе обвинена на практика в същото заради интернет браузъра си Internet Explorer. От Google отбелязват сега, че пълна съпоставка не може да се направи, защото скоростите на интернет вече са много по-бързи и смяната на софтуер става безплатно и на момента.

Сложният съдебен процес може да се проточи в продължение на години, преди да се стигне до присъда. Последна жалба може да бъде подадена до най-висшия съд - Съда на Европейските общности.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:00 | 10.09.22 г.
fallback