Чат приложението Telegram е заявило пред руските регулатори, че технически не е в състояние да продаде ключовете за криптираните потребителски акаунти на тайните служби на страната. Това се случи само седмици, след като платформата получи нареждане да го направи или рискува да бъде забранена от телекомуникационния регулатор Роскомнадзор, пише Financial Times.
Миналия месец регулаторът даде на компанията две седмици, за да предостави на службите достъп до криптираните съобщения в услугата си или ще се изправи пред възможността да бъде блокирана.
Но в писмо до Роскомнадзор Дмитри Динзе, адвокатът на Telegram, посочва, че не е възможно да бъдат предадени криптирани съобщения. Обичайните чатове в Telegram се случват чрез нейни облачни сървъри, но данните, разменяни между потребителите, не се събират при нея, а се разпределят при тях.
Освен това компанията предлага функцията “таен чат”, която променя ключовете за криптиране на всеки няколко минути, а Telegram не съхранява никаква част от данните, преди те автоматично да бъдат изтрити.
“Това е хубавото на криптирането от край до край. Не може да бъде компрометирано и е собственост на други хора”, коментира Сарис Дабинян, представител на групата за защита на личните данни РосКомСвобода.
През март основателят на компанията Павел Дуров заяви, че Telegram ще застане зад “свободата и опазването на личната информация”.
Последният ход на компанията дава възможност на Роскомнадзор да се обърне към съда, който да предприеме действия срещу приложението, което може да бъде блокирано в Русия. Още технологични новини вижте в материала на Bloomberg TV Bulgaria!