"Телелинк" ще изгражда интелигентна система за градски транспорт в Стара Загора. Това обяви собственикът и председател на Борда на директорите Любомир Минчев по време на пресконференция в четвъртък.
По думите му работата на компанията в града ще е свързана с видеонаблюдение на кръстовищата и електронни билети. Вече са монтирани и електронни табла за градски транспорт, като се предвижда всички тези елементи да бъдат интегрирани в една обща система.
Договорът, който е подписан през декември, е за срок от 30 месеца, но от "Телелинк" предвиждат системата да бъде пусната в употреба частично още до края на тази година.
По думите на Минчев подобен „умен“ градски транспорт генерира с до между 10 и 20 процента по-висока събираемост на средства благодарение на електронните валидатори, които намаляват възможността за пропуски в отчитането на пътниците.
Един от другите големи проекти, върху които работи компанията, е в София. По него "Телелинк" ще си сътрудничи с южнокорейски компании, като за целта вече е сформиран консорциум с участието на градските власти в Сеул, LG и Microsoft.
Според Минчев в момента в столицата вече има осъществени проекти на някои кръстовища, но е необходимо включването на повече обекти, за да се оптимизира ефектът от облекчаването на трафика.
„Въпросът не е дали, а кога ще станат умни градовете“, заяви той.
Целта на "Телелинк" е да създава решения, които не са приложими само за България, а и за подобни на нейните градове, посочи още изпълнителният директор.
От компанията заявиха, че към момента приходите ѝ са приблизително по равно разделени между бизнесите ѝ в България и в чужбина, като се цели допълнителна диверсификация на доходите.
По време на пресконференцията Минчев коментира и преструктурирането на "Телелинк", под чиято шапка вече има десет компании. По думите му се предвиждат придобивания, като в същото време се водят и преговори с потенциални инвеститори, някои от които „сериозни“.
Едно от последните придобивания на "Телелинк" е от края на миналата година и е на румънска компания, работеща в сферата на обществения градски транспорт. Според изпълнителния директор именно този сектор ще е един от фокусите на компанията, където тя има намерение да инвестира по-усилено.
По думите му едни от най-големите нужди във връзка със създаването на т. нар. умни градове са именно тези на публичния транспорт, което важи не само за България, но и за света. Едва след това идват въпросите за сигурността и взаимодействието на гражданите и бизнеса с властите.
Сред другите области, в които компанията засилва дейността си, е и тази за подготовката на кадри. В тази връзка от "Телелинк" посочиха, че от няколко години работят интензивно с две училища, където се провеждат занимания от вида ЗИП и СИП, предлагат се възможности за стаж и други. Работа се провежда и с 3-4 университета, с които се осъществяват различни програми за обучение.
„Като група виждаме, че най-голямата нужда, която продължава да расте през последните десет години, е на добри (кадри, б.ред.)" посочи още Минчев. Според него обаче тази тенденцията не е валидна само за България.