Моят дом е моята крепост, гласи една стара максима, а едва ли някога това е звучало по-вярно. Вероятно няма човек, който, тръгвайки на път, не започва да се пита – а заключих ли вратата?! Прозорците дали затворих? А лампите – изключих ли ги? Всъщност дали не е по-добре да ги бях оставил да светят, все едно съм си вкъщи...
Изобщо почивката може да се окаже малко по-стресираща, особено ако човек непрекъснато се чуди дали бурята, която се е разразила съвсем ненадейно, не е наводнила дома му. А отговорът на всички тези притеснения може да е толкова простичък – с решения на технологията „Интернет на нещата“.
Така например с помощта на приложението за автоматизация на дома TaHoma на Somfy можем спокойно да контролираме всичко у дома, от близо и далеч, и то само с натискането на един бутон.
Външните ролетни щори, за които Somfy произвежда моторизацията и автоматизацията (т.е. радиомотора, който се вгражда в щората, и управлението към него, б.ред.), могат лесно да бъдат управлявани дори отдалече благодарение на радиомотора, с който са снабдени. Те могат бързо да бъдат програмирани, така че през зимата автоматично да се затварят привечер, за да държат дома по-топъл, през лятото да го оставят по-прохладен чрез сензора за слънце или да бъдат затворени, за да защитят дома от дъждовете и бурите. Така по всяко време може да се избира притока на светлина или въздух, който да влиза в къщата, за да се осигурява перфектна температура и настроение.
Предимството на този вид щори е, че те не могат да бъдат повдигани от външната страна, а това определено прави жилището доста по-сигурно. Освен всичко друго специален таймер привежда в движение щорите и може да ги включва, за да симулира, че в дома наистина има човек. Всъщност всичко това важи и за останалите варианти от продуктите, било то венециански щори или пък завеси. От човека явно зависи само кой точно вариант би отивал най-много на собствения му стил.
Чрез системата TaHoma и инсталираните камери на Somfy лесно може да се следи и какво се случва във или извън дома, и то по всяко време. Само с натискането на един бутон или при активиран режим на движение камерите започват да записват изображения, съхранявайки ги на микро SD карта или в облачното пространство (не само локално) - в зависимост от вида на камерата.
Записващите устройства, които имат вариант за закрити и открити условия, уведомяват собственика на дома с нотификация или имейл на смартфона му за засечени проблеми или опити за нахлуване. Дори човек да поиска просто да провери дали децата му са се прибрали у дома и си пишат домашните, нужно е само да инсталира на смартфона или таблета си приложението Visidom, което има варианти за операционните системи Android и iOS. Оттам нататък домът му е винаги пред очите му.
Ако имате нужда от контрол на различните помещения в дома ви - прозорци, тераса, гаражни врати, приложението Connexoon е подходящо за тази цел. Отворете вратата на гаража, включете осветлението още преди да сте влезли в дома ви - чрез геолокализацията всичко става автоматично чрез подаване на "команда" към къщата.
Дали идеята е домът да стане по-сигурен, по-светъл, по-топъл или просто по-удобен, приложението за автоматизация на дома TaHoma разкрива и други неподозирани възможности. Инсталира се лесно, а интерфейсът може да се персонализира за конфигурация на свързаното жилище. То позволява да се централизират всички дистанционни управления на смартфон или таблет, а безжичното управление се случва чрез радиотехнология io-homecontrol.
Освен всичко друго системата може да се свърже и с устройствата на някои от големите производители на подобно оборудване, като Danfoss, Hitachi, Honeywell, Hue Philips, Dimplex и др.