Нов вид криптовирус /WannaCry/ вече е заразил няколкостотин хиляди компютъра по цял свят и продължава да нанася щети, предупреждават от Главна дирекция борба с организираната престъпност /ГДБОП/.
Потенциални жертви на хакерската атака са милиони компютри по света, се припомня на сайта на МВР.
Експерти по киберсигурност от дирекцията съветват да бъдат предприети няколко важни стъпки за защита: използване на съвременна операционна система; незабавно обновяване на използваната операционна система, ако тя е неподдържана или остаряла; спиране на уязвимия комуникационен протокол SMB; използване на надеждна антивирусна програма; редовно архивиране на важните потребителски данни върху изолиран носител; активиране и правилно конфигуриране на съвременна защитна стена и игнориране на съмнителни и/или СПАМ съобщения.
Вирусът се разпространява без желанието и намесата на легитимния потребител на компрометирания компютър чрез наскоро установена уязвимост в комуникационен протокол за връзка между сървъри по света, използващи операционната система Windows. Всички важни файлове върху заразения компютър се криптират, а потребителят е заставен да заплати еднократно около 550 български лева в дигиталната валута Биткойн, за да получи отново достъп до тях. Компрометираната система автоматизирано се опитва да разпръсне вируса, като атакува други сървъри по света.
Британски специалист по информационна сигурност случайно е ограничил разпространението на заразата, като е регистрирал интернет домейн, закодиран във вируса, но алармира, че опасността остава висока, се посочва в съобщението. До този момент жертви на хакерската атака са станали болници във Великобритания, испански телекомуникационен оператор, офиси на американска куриерска фирма, компютри на руското МВР, жп гари в Германия, автомобилни фабрики във Франция, училища в Китай и много други.
Разпространението на вируса дойде след седмица, белязана от хакерски набези. В навечерието на втория тур на президентските избори във Франция в интернет бяха изнесени вътрешни документи от кампанията на Еманюел Макрон, които са били откраднати от хакери, припомня Ройтерс. В сряда хакери нарушиха работата на уебсайтовете на няколко френски медии и на авиационния гигант Airbus.
Хакерската атака става и броени седмици преди парламентарните избори във Великобритания. Властите в страната вече полагат усилия, за да осуетят атаки като тези, случили се по време на американските президентски избори миналата година. Тогава тези атаки бяха приписани на Русия, въпреки че тя неколкократно отрече да има нещо общо. Но те протекоха по различен начин, чрез проникване в пощите на отделни лица или политически организации и после публикуване на откраднатите материали онлайн.
Този път обаче и Русия е също жертва на хакерските атаки.
Според експертите случилото се сега ще направи по-дръзки киберпиратите.
Сега те ще знаят, че могат да ударят "големите клечки" и ще продължат да атакуват големите корпорации, а някои от тях може и да не са добре подготвени за такива атаки", каза Крис Камачо, ръководител на стратегиите към фирмата за киберразузнаване Flashpoint.