Американските компании и правителствените агенции са станали жертва на рекордните 1093 пробива в системите им миналата година, което е с 40% повече спрямо 2015 г. според Identity Theft Resource Center, пише Bloomberg.
Хакерските атаки, които попадат в новините, с жертви от Wendy’s до Демократическата партия в САЩ, се увеличават въпреки регулаторните мерки и по-големите разходи за киберсигурност. Международните разходи за свързани със сигурността хардуер, софтуер и услуги са се увеличили до 73,7 млрд. долара през 2016 г. от 68,2 млрд. долара година по-рано, посочват от компанията за проучвания IDC. А сумата се очаква да достигне 90 млрд. долара през 2018 г.
"Уверени сме, че не всички пробиви са разкрити и обявени, така че не знаем пълния обхват“, коментира Ева Кейси Веласкес, главен изпълнителен директор на Identity Theft Resource Center.
Пробивите в сигурността през 2016 г. са изложили на опасност всичко – от номера на социални осигуровки до потребителски имена и пароли. Фишинг атаките представлява около 56% от всички през миналата година според центъра. Това е повече от отчетените 38% през 2015 г. В много отношения служителите са получили имейл, който сякаш им е бил изпратен от главния им изпълнителен директор или от някой от другите висши мениджъри.
Престъпниците могат да използват информация, като номера на социални осигуровки, адреси и имена, за да подават фалшиви данъчни декларации, да поръчват кредитни карти и да източват пари от банковите сметки на потребителите.
Адам Ливайн, председател на компанията за сигурност CyberScout, която спонсорира създаването на доклада, посочва, че обучава служители с въпроси, свързани със сигурността на данните.
„Много компании не го правят“, коментира той.
Повече в материала на Bloomberg TV Bulgaria!