“Uber България ще обжалва решението на КЗК по жалбата, частично внесена срещу компанията от таксиметрова компания с цел да се ограничи конкуренцията и правото на избор на гражданите". Това заявява генералният мениджър на Uber България Димитър Радуков, цитиран в прессъобщение на компанията. „Десетки хиляди граждани използват UberХ, за да споделят пътуванията си по сигурен, удобен и достъпен начин в София и ние оставаме посветени на стремежа си да им осигурим услугата, която те искат", заяви още Радуков.
Алтернативните видове транспорт като споделеното пътуване предлагат повече избор, което е добре за потребителите – конкуренцията винаги допринася за по-ниски цени и по-качествени услуги. Националните органи по конкуренцията в Европа, включително в Германия, Франция, Италия, Норвегия, Дания и Финландия публично подкрепиха полезността на алтернативните форми на транспорт като Uber. Същевременно съдилищата в други европейски държави, последно в Швейцария, отхвърлиха искове за нелоялна конкуренция на таксиметрови компании, се казва още в становището на компанията.
По-рано днес стана ясно, че Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) налага общо четири глоби за общо 200 хил. лева на двете компании, които предлагат в страната ни услугата за превози Uber. Санкционирани са Uber BV – Холандия и Rasier Operations - Холандия. „От една страна, глобяваме ги с по 50 хил. лв., защото нарушават разпоредби на Закона за защита на конкуренцията. Те твърдят, че не извършват такива, но след задълбочен анализ ние установяваме, че те извършват точно това – първо осъществяват пътуване срещу заплащане и след това осъществяват това пътуване по предварително зададен от потребителя маршрут", поясни пред БНТ говорителят на КЗК Марио Гаврилов.
Две други глоби, също от по 50 000 лв., се налагат за отказа на двете фирми да сътрудничат на проверяващите, които не са успели да получат поисканата от тях информация.
Технологичният стартъп е представен с услугата си UberХ в България от 9 декември 2014 г. Чрез платформата пътници правят заявки за споделяне на превоз в рамките на населено място. Шофьорите установяват контакт и си поделят част от разходите за използване на личните си автомобили чрез споделеното пътуване.
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува производство срещу „Юбер България“ ООД с цел да се установи дали компанията осъществява нелоялна конкуренция спрямо таксиметровите превози. Производството е образувано по искане на „О`Кей Супертранс“ АД.
Припомняме, че през април и Столична община подаде сигнал заради услугата „UberX“, която е алтернатива на градския транспорт и таксиметровия превоз на пътници. Според Столична община сигурността представлява проблем, независимо от твърденията на фирмата, че услугата е изключително сигурна, защото пътникът получава име, снимка и регистрация на автомобила. Общината се обърна към Комисията за становище дали предлагането на услугата превоз на пътници срещу заплащане без нужните регистрации за това не създава предпоставки за нелоялна конкуренция.
Тогава КЗК образува производство за проучване на евентуално извършено нарушение на ЗЗК от страна на регистрираните в Нидерландия компании „Юбер Б.В.“ (Uber B.V.) и „Разиер Опърейшънс Б.В.“ (Rasier Opеrtions B.V.). В редица европейски страни има съдебни процедури срещу компанията заради нарушени правила за лицензиране на таксиметрови услуги.