След дълги дебати американският Конгрес прие широкомащабна реформа на закона за тайните служби, от която се очаква да ограничи масовото събиране на данни за комуникациите от страна на американските шпионски служби, предава Ройтерс.
Широко мнозинство от републиканци и демократи гласува в сряда във Вашингтин за т. нар. USA Freedom Act, който обаче трябва да бъде приет и от Сената.
Проектът беше приет с подкрепата на 338 конгресмени, 88 гласуваха “против”. Според анализатори има вероятност Сенатът да отхвърли законопроекта, тъй като много от водещите конгресмени там подкрепят събирането на данни. Реформата, подкрепяна от президента на САЩ Барак Обама, не беше одобрена от Конгреса миналата година, припомня AFP.
Според приетия в Конгреса закон набраната информация ще се съхранява от самите телекомуникационни компании, а Американската агенция за национална сигурност (NSA) ще получава достъп до нея само с разрешение на съда. Компаниите ще имат право да публикуват отчети за получените искания за издаване на информация веднъж на половин година.
Параграф 215 позволява на тайните служби да събират и съхраняват в продължение на години масово метаданни от телефонни разговори в САЩ - т.е. телефонни номера, времето и продължителността на разговорите. Това стана публична информация през юни 2013 г. заради разкритията на бившия служител на NSA Едуард Сноудън. Федерален апелативен съд обяви в началото на май този процес за противоконституционен.
Законодателната реформа трябва да забрани изрично на NSA масовото събиране на телефонни данни и имейли и данни за трафика в интернет. Тайните служби в бъдеще ще могат само целенасочено да поискат данни за единични лица или групи от телекомуникационните оператори, като след това ще бъдат отговорни за съхранението. Заявка за достъп до данните ще има само след съгласието на Националния съд за сигурност. От 2006 г. този съд надзирава масовото събиране на данни от NSA.
След терористичните атаки от 11 септември 2001 г. американското разузнаване получи широки правомощия чрез т. нар. Патриотичен акт. Валидността на регламента бе многократно удължава както от президента Джордж У. Буш, така и от неговия наследник Барак Обама.