fallback

Има ли Kaspersky Lab топли отношения с руските власти?

Един от най-големите гиганти в киберсигурността предоставя данни за потребителите на софтуера си, твърдят негови служители

11:50 | 29.03.15 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Kaspersky Lab продава софтуер за сигурност, включително антивирусна програма, препоръчвана за големи вериги магазини и други търговци на дребно в САЩ. Базираната в Москва компания се нарежда на шесто място по приходи сред производителите на софтуер в сферата на сигурността. През 2013 г. Приходите ѝ достигнаха 667 млн. долара, пише Bloomberg.

Главният изпълнителен директор на Kaspersky е работил за КГБ, а през 2007 г. една от японските рекламни кампании на фирмата използва слогана „Специалист по криптографията от КГБ“. Тази тактика за продажбите и идеята на местния партньор бързо са премахнати от ръководството, твърдят от Kaspersky Lab, тъй като компанията набира висши мениджъри в САЩ и Европа, в опит да разшири дейността си. Освен това по същото време подготвя първичното си публично предлагане с американски инвестиционен посредник.

През 2012 г. Обаче Kaspersky Lab рязко смени посоката. Оттогава доста от висшите мениджъри напуснаха или бяха уволнени, а местата им бяха запълнени с хора, които имат близки връзки с военните и разузнавателните служби на Русия.

Някои от тези хора активно подпомагат наказателните разследвания на ФСБ, наследника на КГБ, като използват данните на някои от 400-те млн. потребители, които разчитат на софтуера на Kaspersky Lab, твърдят шестима сегашни и бивши служители на компанията, пожелали да запазят анонимността си, защото се страхуват от репресии.

Тези връзки започват още от върха. Освен когато пътува, Касперски рядко пропуска седмичната сауна вечер с група от около 5 до 10 души, в която влизат и представителители на руските разузнавателни служби. В интервю Касперски посочва, че групата за сауна е чисто социална. „Когато отида на баня съм с приятели“, коментира той.

По думите на Kaspersky държавните служители не могат да свързват данните на компанията му с отделни потребители и няма причина за притеснение относно повишаване на натиска, за да се демонстрира лоялност към Владимир Путин.

„Аз не съм точният човек, който да говори за руската действителност, защото живея в киберпространството“, допълва Касперски.

Въпреки това когато Kaspersky Lab публикува серия от доклади, които разглеждат предполагаемия онлайн шпионаж от страна на САЩ, Израел и Великобритания, компанията не преследва със същия хъс предполагаемите руски операции в тази насока.

През февруари изследователите на Kaspersky Lab пуснаха изключително подробен доклад за тактиката на хакерска група, позната като Equation Group. Нейните усилия са насочени срещу Русия, Иран и Пакистан, а според анализаторите на киберсигурността тя е прикритие на Агенцията за национална сигурност на САЩ.

Kaspersky Lab не е издавала подобен доклад за връзките на Русия със сложния шпионски софтуер, известен като Sofacy, който атакува НАТО и редица министерства на външните работи в Източна Европа.

Въпреки че Kaspersky Lab е най-известната компания за киберсигурност с близки връзки с руското правителство, афинитетът към призраците в страната отразява дългогодишната промяна от страна на този тип компании в избирането на чия страна да бъдат. Повечето големи производители на софтуер за защита работят със САЩ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:31 | 13.09.22 г.
fallback