Европейските лидери посочиха интернет като ключова арена на битката срещу терористичните атаки след масовия разстрел във френското сатирично издание Charlie Hebdo и смъртта на четирима души, които бяха заложници в супермаркет в Париж миналата седмица, пише The Wall Street Journal.
В общо изявление лидерите от Европейския съюз (ЕС) поставят отговорността върху големите интернет доставчици за докладването в случаи на поява на материали, свързани с терористични атаки.
"Загрижени сме за все по-честото използване на интернет за подхранването на омраза и насилие и показваме нашата решимост да гарантираме, че в интернет няма да се злоупотребява, а ще се защитава, че той ще остане място, в което ще се зачитат стриктно основните свободи, ще е форум за свободно изразяване при пълно спазване на закона", се посочва в изявлението, подписано от лидерите на Латвия, Германия, Австрия, Испания, Белгия, Холандия, Полша, Великобритания и Швеция.
"С оглед на това, партньорството на големите интернет доставчици е от съществено значение, за да се създадат условия за бързото разкриване на материали, които имат за цел да подтикват към омраза и терор, както и да ги премахват, когато е необходимо/възможно", допълват страните от ЕС.
Всичко това е част от все по-големите усилия за събиране на разузнавателна информация, благодарение на която да се предотвратяват насилствени нападения като това в Париж. Европейските власти искат да бъде преразгледано законодателството, така че авиокомпаниите да бъдат принуждавани да предават данните на пътниците, влизащи и излизани от ЕС, както и да има по-добра координация между разузнавателните служби.
Властите се опитват да осигурят допълни правомощия за надзор на разузнавателните агенции, посочвайки, че те са необходими с оглед сигурността. Същевременно се опитват да гарантират сигурността на личните данни, което е важен елемент от европейското право.
Изявлението следва атаките в Париж, а целта му е да покаже, че европейските лидери въвеждат програма за развитие и разпространение на "положителни, целенасочени и лесно достъпни съобщения за борба с терористичната пропаганда" онлайн.
Социалните мрежи и платформи са подложени на завишен контрол в Европа, тъй като властите се опитват да се справят със случаите, в които европейските граждани се замесват в конфликтите в Сирия и Ирак, опасявайки се, че някои могат да се върнат в Европа и да извършат терористични атаки.