Унгария се готви да наложи първия в света данък върху използването на интернет, пореден пример за необичайните икономически политики, създавани от президента Виктор Орбан и неговата все по-доминираща партия Фидес, пише CNBC.
В сряда министърът на икономиката Михали Варга разкри плановете, които включват такса в размер на 150 форинта (62 цента) за всеки използван гигабайт интернет. Варга твърди, че данъкът, който ще се плаща от доставчиците на интернет услуги, е логично продължение на таксите за телефонни разговори и текстови съобщения, които правителството обяви през 2011 г.
Европейският комисар за цифровите технологии Нели Крус заяви в интервю за Financial Times, че мерките ще навредят на цифровата икономика на Унгария.
„Едностранните данъци върху интернет не са умна идея. Те ще повишат цените за достъп до интернет за потребителите“, коментира Крус, отбелязвайки, че Унгария се класира под средното ниво на потребление на интернет в ЕС, както и по отношение на широколентовия достъп и дигиталната регулация.
“Това няма да помогне“, допълва Крус.
Противниците призовават за протести срещу мярката, която държавният секретар Петер Банай твърди, че ще донесе 20 млрд. форинта през следващата година. Facebook група, създадена, за да се противопостави на данъка, вече включва 6000 души, които се събраха в рамките на часове след създаването ѝ.
Според данни на консултантската компания Enet обемът на фиксирания интернет трафик в Унгария възлиза на над 1 милиард гигабайта през миналата година. Мобилният трафик добавя още 18 млн. гигабайта. Ако целият този трафик се обложи, в хазната ще постъпят 175 млрд. форинта (над 571 млн. евро).
Данъкът е поредният от серията спорни данъци и финансови санкции, които правителството на Орбан предлага през последните години в опит да възстанови публичните финанси, а според критиците и да накаже опонентите си.
По-рано през тази година правителството принуди банките да компенсират кредитополучателите за „несправедливите“ условия по кредитите в чуждестранна валута, отпуснати преди сриването на унгарския форинт по време на финансовата криза през 2008 г.
Правителството наложи и нов данък върху приходите от реклама. Това се случи през август и предизвика обвинения в медийна цензура. Независимата телевизионна станция RTL Klub подаде жалба през миналата година до Европейската комисия, в която посочва, че данъкът е създаден, за да дискриминира оператора.
Брюксел нееднократно е влизал в конфликт с правителството на Фидес. Нели Крус осъди данъка върху медийната реклама като опит „да се заглушат активните дебати“ и „да се атакува унгарската демокрация“.
Въпреки това Фидес продължава да печели подкрепа, въпреки противоречивите забележки на Орбан през септември, свързани с желанието му да създаде „нелиберална държава“, намеквайки за примери като Китай, Русия и Турция. По-късно неговият говорител заяви, че думите на премиера не са разбрани правилно.