За тези, които имат късмета да живеят в развитите страни, достъпът до чиста тоалетна с течаща вода и нормален санитарен възел е нещо, което приемаме за даденост.
От фавелите на Рио до бедните квартали на Лагос обаче в резултат на крайната бедност и лошата инфрастуктура пробитата канализация, мръсната питейна вода и липсата на основни санитарно-хигиенни условия са ежедневие.
По данни на Световната банка (СБ) над 2 млрд. души нямат достъп до нормална тоалетна, ходейки по нужда на улицата или използвайки за тази цел канализацията. Лошата канализационна инфраструктура и липсата на достъп до чиста вода пък водят до разходи на стойност 260 млрд. долара годишно.
Междувременно Световната здравна организация (СЗО) отчита, че всяка година 2 млн. души, много от които под 5-годишна възраст, умират от диария. Според организацията голяма част случаите на заболяване би могла да бъде предотвратена чрез осигуряването на по-добър достъп до безопасно водоснабдяване, нормален санитарен възел и по-добри хигиенни навици.
Една организациите, работещи в тази насока, е американският стартъп Sanitation Creations. Техен продукт е Dungaroo – безводна тоалетна, която би могла да промени живота на хората, живеещи в общности, които нямат достъп до основна канализационна инфраструктура, през следващите няколко години.
Dungaroo превръща опасните биологични отпадъци в боклук, който е безопасен за изхвърляне във всяка кофа за боклук, твърдят от Sanitation Creations. Тоалетната се почиства чрез натискането на педал, като полиетиленова торбичка задържа отпадъците и миризмата, а антимикробно вещество убива всички бактерии и обезопасява съдържанието на торбичката.
„Условията просто са прекалено неблагоприятни, за да могат да оцелеят патогените“, казва основателят на компанията Лиз Морис. Според нея лесната преносимост на Dungaroo, която е дълга само 46 см и висока 51 см, е с еднаква важност, колкото е и способността ѝ да обработва отпадъците без вода.
„Това се превърна в изискване за хората в развиващите се страни“, казва тя. „Тъй като те живеят върху ограничено пространство, тоалетната трябва да е лесно преносима на различни видове места, когато семействата се местят“, добавя Морис.
Според нея важността на достъпа на обществата в развиващия се свят до чиста и работеща тоалетна не бива да бъде подценявана. „2,4 млрд. души по света нямат такъв достъп“, посочва тя.
„Вторият най-голям виновник за детската смъртност е диарията. Освен това, когато непрекъснато трябва да отсъстваш от училище или от работа, защото си прекалено болен да отидеш, това се превръща в бреме за икономиката“, добавя Морис.