Американската Федерална комисия по комуникации (FCC) направи ново предложение за интернет неутралността. То запазва подкрепата за евентуалната възможност интернет доставчиците да искат допълнителни такси от интернет сайтовете, за да им осигуряват по-бърз достъп до потребителите, съобщава Techcrunch.
Идеята за неутралността в интернет си гласи, че доставчиците на мрежови услуги трябва да третират целия онлайн трафик равноправно, без значение дали идва от конкурент или не. Според FCC обаче това не означава, че не може да има и по-равни, които да си плащат за т. нар. "скоростни ленти".
Предложението на FCC датира още от 2010 г. и беше отхвърлено от няколко съдилища, като се срещна с яростна съпротива от голяма част от интернет компаниите, включително и по-големите. Новата идея на FCC обаче е смекчена, като комисията дори поиска обществото да изкаже своето мнение и не отхвърля възможността да премахне платените "скоростни ленти" от предложението си. Засега обаче тя остава, като ще има и въпрос дали да не се приложи и за мобилните услуги, а не само за фиксирания интернет достъп, както е в момента.
През следващите няколко месеца ще се провежда процедурата по приемане на отзиви и коментари. Така битката за истински нетурален интернет започва едва сега.
"Има един интернет. Няма бърз и бавен интернет. Един е. Недоволните сега вече ще видят какво точно предлагаме", казва Том Уилър, председател на FCC. Според него идеите на FCC не са били разбрани правилно и комисията никога не е предлагала създаването на платени скоростни трасета. Въпреки това и сегашното предложение вече среща скептицизъм.
"Предложението на FCC да използва властта си оставя възможност за въвеждане на платено приоритизиране. Комисията няма как да ограничи това, ако се позовава на този закон", коментира онлайн изданието GigaOm. Оказва се, че в секция 706 има вратичка, която работи в полза на тази възможност.