fallback

ЕП: Коронакризата изостря проблема със свободата на медиите

Евродепутатите са особено обезпокоени от състоянието на обществените медии в някои страни, където те са се превърнали в „пример за проправителствена пропаганда“

21:30 | 25.11.20 г.
Автор - снимка
Създател

Европейският парламент е дълбоко загрижен за състоянието на свободата на медиите в ЕС и осъжда насилието, тормоза и натиска, на които са подложени журналистите.

Това става ясно от резолюция, приета с 553 гласа „за“, 54 гласа „против“ и 89 „въздържал се“. В нея се посочват „опитите на някои правителства на държави членки да заглушат критичните и независимите медии и да подкопаят медийната свобода и плурализъм“. Резолюцията предупреждава, че „свободата на медиите се влошава през последните години“, а кризата с COVID-19 изостря проблема.

Евродепутатите са особено обезпокоени от състоянието на обществените медии в някои страни от ЕС, където те са се превърнали в „пример за проправителствена пропаганда“. Те подчертават, че свободата на медиите, плурализмът, независимостта и безопасността на журналистите са основни елементи на правото на свобода на изразяване и на информация и са от съществено значение за демократичното функциониране на ЕС.

По-добра защита на журналистите, особено жените

Евродепутатите виждат „задълбочаващ се модел на сплашване с цел заглушаване на гласовете на журналистите“, като посочват, че убийствата на Дафне Каруана Галиция и на Ян Куцяк и годеницата му са пример за рисковете, пред които са изправени разследващите журналисти. Те призовават публичните фигури да се въздържат от дискредитиране на журналисти и изтъкват правното задължение за разследвания на всички нападения, както и че жените журналисти са особено уязвими и трябва да получат допълнителна защита.

Прекомерната концентрация на собствеността върху медиите застрашава плурализма

Резолюцията отбелязва, че когато собствеността върху медиите е концентрирана в ръцете на твърде малко хора, плурализмът е изложен на риск, което възпрепятства борбата с разпространението на дезинформация. Членовете на ЕП настояват държавите от ЕС да предприемат действия, за да се избегне прекалената концентрация и да се гарантира прозрачност. Те критикуват намесата на правителствата в публичната реклама и заявяват категорично, че фондовете на ЕС не трябва да се изразходват за контролирани от държавата медии и за медии, които разпространяват политическа пропаганда.

Парламентът също призовава Европейската комисия да включи в годишния си доклад относно принципите на правовата държава в отделните държави членки оценка на прозрачността на собствеността върху медиите, както и на равнището на намеса в сектора от страна на правителствата и на частни лица.. Евродепутатите настояват, че опитите да се навреди на свободата и плурализма на медиите следва да се разглеждат като сериозна и системна злоупотреба с власт и като опит за подронване на основните ценности на ЕС.

Онлайн изказвания, подбуждащи към омраза и дезинформация

Евродепутатите искат по-стабилна правна рамка за предотвратяване и противодействие на увеличаването на онлайн изказванията, подбуждащи към омраза, и призовават за повече сътрудничество между онлайн платформите и правоприлагащите органи. Те подчертават необходимото, но „все още недостатъчно въздействие“ на доброволните мерки на платформите за справяне с дезинформацията, незаконното съдържание и чуждестранната намеса. Отбелязва се, обаче, че онлайн платформите „не бива да се превръщат в частни органи за цензура“ и че премахването на незаконно съдържание трябва винаги да бъде обект на мерки за сигурност.

И накрая, приетият текст подчертава загрижеността относно чуждестранното вмешателство в демократичния процес, имащо за цел да поляризира и да обезсили идеологическия плурализъм, и предупреждава за потенциално вредните последици от манипулирането на информация, свързана с пандемията от COVID-19.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:11 | 13.09.22 г.
fallback