Сблъсъкът на Джеф Безос с National Enquirer, включващ битка за предотвратяване публикуването на компрометиращи снимки, поставя таблоида и онези, които до подкрепят финансово, под изпитателни погледи, пише Bloomberg.
Безос, който е главен изпълнителен директор на Amazon, обвини издателя на National Enquirer – American Media, че се опитва да го изнудва с компрометиращи съобщения и снимки. Технологичният магнат заяви още, че връзките на AMI с президента Доналд Тръмп предполагат, че издателят има политически мотиви.
Дейвид Пекър, главният изпълнителен директор на AMI, е стар приятел на президента, който пък често критикува Безос и неговия вестник Washington Post.
Подкрепящият финансово AMI хедж фонд мениджър Антъни Мелкиоре също е имал близки отношения с президента, включително е присъствал на вечеря в Белия дом през юли 2017 г. Милиардерът и хедж фонд мениджър Леон Куперман също е подкрепил финансово издателя.
AMI, Куперман и Белият дом не са отговорили веднага на запитванията за коментар по въпроса.
Според съобщенията, споделени в блога на Безос, AMI му е предложила да не публикува материалите, ако той се съгласи да спре разследването на медията. Безос е приложил разменени имейли в своята публикация, включително описание на снимките, които заплашват да покажат.
Новини за развода
Миналия месец Безос и съпругата му Макензи обявиха, че се развеждат. По-късно същия ден Enquirer написа, че Безос е имал връзка друга жена. В блога си Бесоз посочва, че таблоидът е публикувал „интимни текстови съобщения от мен“.
"Започнах разследване, за да науча как са получени тези съобщения и да разкрия мотивите за много необичайни действия, предприети от Enquirer”, пише той. “Всяко лично неудобство, което AMI може да ми причини, остава на заден план, защото има много по-важно нещо. Ако в моята позиция не мога да се противопоставя на подобен тип изнудване, колко хора биха могли?“.
Това хвърля светлина върху мрежата от съюзници, обграждащи AMI. Компанията сключи споразумение с федералните власти, които разследваха усилията ѝ да помогне на кампанията на Доналд Тръмп преди изборите за президент на САЩ, като целта е била сдобиване и укриване на компромати, свързани с „връзките на кандидата за президент с жени“. За един от тези случаи AMI е платила 150 хил. долара за мълчанието на модела на Playboy Каръл Макдугъл за предполагаемата ѝ афера с Тръмп.
„Catch and Kill”
Плащането на Макдугъл е било част от споразумение на Пекър да купи правата за проблемни истории за Тръмп, а след това да не публикува нито една от тях – практика, известна като „catch and kill” (“хвани и убий“).
Бившият адвокат на Тръмп, Майкъл Коен, се призна за виновен за съдействие в плащането на Макдугъл и за други престъпления, заради които ще лежи три години във федерален затвор от следващия месец.
Chatam Asset Management е основният финансов гръб зад AMI. Години преди Тръмп да влезе в Белия дом, Мелкиоре вложи капитал в компанията на Пекър и в крайна сметка се сдоби с около 80% дял.
Но заради множеството проблеми миналата година, AMI трябваше да набере още средства. А Пекър стана по-изолиран. Той слезе от борда на канадска вестникарска компания, която също е подкрепяна от хедж фонда на Мелкиоре.
Миналата година Chatham заяви, че е инвеститор в AMI от 2010 г. и „не е ангажирана с редакционния процес или с ежедневните бизнес решения на компанията“.