fallback

„Репортери без граници“: Насилието срещу журналисти достигна безпрецедентно ниво

Най-малко 63 професионални журналисти по света са били убити по време на работа през 2018 г.

19:08 | 18.12.18 г.
Автор - снимка
Създател

Убийството на саудитския журналист Джамал Кашоги в същата година, в която над половината от всички убийства на журналисти са били целенасочени, говори за омраза към медиите в много сфери на обществото. Това заявиха от неправителствената организация „Репортери без граници“.

Най-малко 63 професионални журналисти по света са били убити по време на работа през 2018 г. - това представлява увеличение от 15% на годишна база, съобщиха още от организацията. Броят на смъртните случаи нараства до 80, когато се прибавят и всички медийни служители и непрофесионални журналисти, съобщава Ройтерс.

„Омразата срещу журналисти, на която се дава гласност... от безскрупулни политици, религиозни лидери и бизнесмени има трагични последствия на място и се отразява в това притеснително увеличение на насилието“, заяви генералният секретар на „Репортери без граници“ Кристоф Делоaр.

Смъртта на Джамал Кашоги, критик на саудитския принц Мохамед бин Салман, предизвика недоволство по целия свят и обвинения, че самият принц е разпоредил той да бъде отстранен. Журналистът, който пишеше за в. Washington Post, бе убит в саудитското консулство в Истанбул през октомври.

Според базираната в Париж неправителствена организация най-опасните държави за журналисти в света са Афганистан, Сирия и Мексико.

В същото време стрелбата по служители на в. Capital Gazette нареди САЩ също сред редиците на най-опасните държави.

Според „Репортери без граници“ 348 журналисти са задържани на различни места по света спрямо 326 души по същото време на 2017 г. Китай, Турция, Иран, Саудитска Арабия и Египет, са страните в които пребивават над половината от задържаните журналисти. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:11 | 13.09.22 г.
fallback