Европейската комисия предложи днес въвеждането на доброволни правила за действие за онлайн платформите и медиите в борбата с дезинформацията. Комисията отбелязва, че ако това предложение се окаже недостатъчно, има готовност да представи и законодателни промени, предава кореспондент на БТА.
По данни на ЕК досега дезинформацията е повлияла на изборите в 18 държави, а 83 на сто от европейците възприемат фалшивите новини като заплаха за демокрацията. Европейската служба за външно действие е засякла в последните три години 3900 случая на пропагандни (неверни) съобщения в защита на тезите на Кремъл.
Комисията отбелязва, че "фалшиви новини" са съобщения, които не включват журналистически грешки, сатира или пародия, а са злоумишлено създадени, за да повлияят на обществото и да замъглят истината.
ЕК предлага занапред да бъдат въведени възможности за ясно различаване на източника на информацията, нейната достоверност и финансирането на медиите. Предлага се също медийната грамотност да бъде преподавана в училище.
На държавите в ЕС се предлага да насърчават качествената журналистика и образованието за журналисти, както и да предприемат мерки в защита на медиите от предизвикателствата на пазарната среда.
От онлайн платформите комисията очаква затегнат контрол над рекламите в сайтове, които разпространяват пропаганда и дезинформация. Платформите следва да въведат ограничения в политическата реклама и да изтриват фалшиви потребители. Предвижда се разгръщането на международна мрежа от експерти по проверка на данните.
Очаква се новите правила за действие да бъдат изготвени до юли, а през октомври да бъдат отчетени първите постижения. През септември ще бъде открита международната платформа за проверка на фактите, а през декември ще бъде направена оценка дали днешните предложения са достатъчни.