Германското списание Spiegel подаде жалба, че е било шпионирано от американското разузнаване през 2011 г., предаде DPA. Най-голямот седмично списание в Германия се позовава на секретна нота на канцлерството.
Spiegel внесе жалба във федералната прокуратура в Карлсруе с оплакване от шпионаж и нарушаване на тайната на кореспонденцията. Според списанието Централното разузнавателно управление (ЦРУ) на САЩ е предупредило координатора за разузнавателните служби в германското канцлерство Гюнтер Хайс, че изданието разполага с източник в правителството.
Въпросният източник, разкрит от ЦРУ, бил близък сътрудник на Хайс. Става дума за заместника му Ханс Йозеф Форбек, който е бил преместен в друга служба, без да му бъдат повдигнати съдебни обвинения.
Случаят е проучван в момента от комисията към германския парламент, която разследва шпионажа, извършван в страната от Агенцията за национална сигурност (NSA) на САЩ.
В четвъртък американският посланик в Берлин бе извикан за среща с началника на кабинета на Ангела Меркел след нови разкрития на разобличителния сайт Wikileaks, според които NSA е подслушвала германския канцлер и няколко министри. Това разпали отново шпионския скандал, който отрови отношенията между Съединените щати и Германия.
Сегашният случай вече привлече вниманието и на медиите в САЩ, след като CNN предаде за подозренията на германското списание. В Германия с декларация излезе и неправителствената организация „Репортери без граници“. Организацията, която се застъпва за свобода на пресата, настоя федералното правителство да изясни веднага и напълно процесите.