fallback

Руските блогъри ще се вписват в специален регистър

Законопроект дава определение какво е блог и каква информация не може да бъде качвана в личните дневници в интернет

16:35 | 22.04.14 г. 10

Законопроект, предвиждащ регулация на блоговете, се обсъжда в руската Дума в последните дни, съобщи ИТАР-ТАСС. Текстовете предвиждат блогърите да се вписват в специален регистър, въвеждат понятието "блогър", както и какво съдържание може да има в личните дневници.

Според определенията, приети от руските депутати, блогър е собственик на страница в интернет, посещавана от повече от 3 хил. потребители на ден. Блогърите ще трябва да се впишат в специални регистри със своите имена и електронни адреси. При невъзможност да бъде идентифицирана личността на автора надзорният орган за комуникациите в Русия (Роскомнадзор) ще може да поиска данните от обслужващите хостинга на страницата.

Тези данни ще трябва да бъдат предоставени в рамките на три дни, като в противен случай ще има наказание от 10 хил. до 30 хил. рубли (200 – 600 евро – бел. ред) за физически лица и от 50 хил. до 100 хил. рубли (1000 – 2000 евро) за юридически лица. Повторно нарушение ще увеличава санкцията двойно.

Блогърите няма да имат право да публикуват материали, насърчаващи тероризъм, порнография, насилие или жестокост, както и да разкриват информация, представляваща държавна или друга защитена от закона тайна. Подробности от личния живот на хората също няма да могат да бъдат публикувани от руските блогъри без съгласието на човека, за когото се отнася информацията.

Авторите трябва да проверяват истинността на информацията, която публикуват. В случай на несъответствие те трябва веднага да премахнат публикувания текст.

Блогърите в същото време имат правото да търсят, получават и разпространяват информация, да дават лични оценки и да публикуват собственото си мнение в своя собствен сайт, стига да спазват изискванията на Закона за рекламата.

Описанието на правата и задълженията на блогърите в Русия напомня много на изискванията към местните медии. По тази причина и много анализатори коментираха, че блоговете ще бъдат официално средство за масова информация.

Председателят на комисията по информационната политика и технологиите към руския парламент Алексей Митрофанов обаче даде друга трактовка на текстовете. Новият закон формулира дейността на блогърите и регулацията ще се отнася само за авторите на личните дневници, обясни той пред ИТАР-ТАСС. За блогърите, които са регистрирали своите сайтове като медия, новите правила няма да важат, категоричен беше Митрофанов.

Председателят на комисията за борба с корупцията Ирина Яровая обаче допълва, че ако едно лице се регистрира по Закона за средствата за масова информация, то то няма как да нарича себе си блогър. Според нея записаното в законопроекта не съвпада напълно с изискванията към средствата за масова информация, записани в руското законодателство.

Яровая е един от авторите на законопроекта и за нея основното изискване, което трябва да бъде прието, е ограничението на информацията и по-точно – забраната за разпространение на екстремистки материали, терористични призиви и сведения за частния живот на хората.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:26 | 07.09.22 г.
fallback