Twitter ще започне да премахва т.нар. „наследени“ отметки за потвърдени акаунти от следващата седмица, тъй като работи по модел, при който само платените абонати и членовете на одобрени организации имат този статус, пише Bloomberg.
Компанията ще се заеме със задачата от 1 април, обяви в туит базираната в Сан Франциско платформа. Това е една от първите промени в политиката на гиганта, направени от новия собственик Илон Мъск, който описа досегашната програма като „опорочена“, малко след като пое управлението в края на миналата година. Милиардерът смени мнението си за няколко промени в социалната мрежа, но остава непоколебим в желанието си да премахне старата система за верификация.
Twitter превърна синята отметка за потвърждение в основна характеристика на своето абонаментно предложение Twitter Blue, което Мъск започна да предлага на цена от 8 долара на месец, а сега промотира като най-добрия начин едновременно да се насладите и да подобрите услугата.
Проблемът на Twitter с ботовете също ще бъде решен чрез повече плащащи абонати, твърди Мъск. Плащащите за Blue получават по-висок приоритет при отговори и търсения, което помага в борбата със спама и измамите, казва компанията. Освен това получават наполовина по-малко реклами и могат да редактират публикациите си.
Сред хората, отбелязани като проверени, без да плащат абонамент, попадат много публични личности и журналисти. През годините преди Мъск тази система помагаше да се потвърди автентичността на изявления и информация от тези профили и направи Twitter по-доверен източник на новини.
Антипатията на Мъск към старата система често е свързвана с неговото пренебрежение към представителите на медиите, които досега бяха най-активните проверени потребители на Twitter.
Този месец той настрои имейл адреса на Twitter press@twitter.com да отговаря автоматично с емотикони, след като до голяма степен игнорираше запитванията от журналисти през предходните месеци.