fallback

Собственикът на Yahoo обмисля да участва в оферта за придобиване на Twitter

Apollo Global Management може да подкрепи предложението на Мъск или контраоферта на Thoma Bravo

08:01 | 19.04.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Apollo Global Management Inc. обмисля да участва в наддаването за Twitter Inc., след като офертата на Илон Мъск на стойност 43 млрд. долара постави социалната медийна компания под прожекторите на желаещите да я придобият, пише The Wall Street Journal, позовавайки се на запознати източници.

Apollo, една от най-големите фирми за изкупувания в света, е провела разговори за подкрепа на евентуална сделка за Twitter и би могла да предостави на Мъск или на друг участник в наддаването, като фирмата за частни капитали Thoma Bravo LP, капитал или дълг в подкрепа на предложението им, казват източниците.

Apollo, която е собственик на Yahoo, е оценявала и потенциалното сътрудничество между онлайн медийната компания и Twitter, поясняват източниците. Няма гаранция, че Twitter ще се съгласи на тази или на друга сделка.

Очаква се Twitter да отхвърли предложението на Мъск през следващите дни. Компанията ще отчете финансовите си резултати на 28 април и може да представи подробна информация за позицията си тогава.

Така или иначе, интересът на Apollo добавя още един играч освен някои компании от „Уолстрийт“, включително Morgan Stanley, които се готвят да подкрепят сделката за Twitter.

Частният инвестиционен фонд Thoma Bravo също проявява интерес към Twitter, съобщиха запознати с въпроса миналата седмица, след като Мъск отправи изненадващата си оферта.

Няма гаранция, че някоя от фирмите за дялово инвестиране ще направи твърдо предложение, независимо дали за цялата компания или само за част от нея, и в крайна сметка може да не се стигне до сделка - нито с Мъск, нито с някой друг.

Свалянето на Twitter от борсата и се превърнало в едно от най-големите изкупувания с ливъридж на всички времена, а компанията не притежава качествата на типична цел за подобна сделка, като например силен и стабилен паричен поток.

Базираната в Ню Йорк компания Apollo е гигант в областта на частния капитал и кредитирането, като управлява портфолио за около 500 млрд. долара. Фондът е известен с покупката на компании в редица сектори, включително медии, както и с големия си застрахователен клон. Освен директни изкупувания, фирмата често инвестира в капиталовата структура на дадена компания, като предоставя привилегирован капитал или дълг.

Thoma Bravo, инвеститор с технологична насоченост, който управлява портфолио от около 100 млрд. долара, в миналото е разчитал почти изцяло на частно кредитно финансиране за своите сделки, включително неотдавнашната сделка за 10,7 млрд. долара за производителя на софтуер Anaplan Inc.

Мъск, милиардерът и главен изпълнителен директор на Tesla Inc., притежава повече от 9% дял в Twitter. През последните седмици той критикува начина на управление на социалната медия, включително подхода към модериране на съдържанието, който според него възпрепятства свободата на словото.

В офертата на Мъск за 54,20 долара на акция липсват подробности за това как ще плати за сделката, въпреки че The Wall Street Journal съобщи, че Morgan Stanley ще осигури поне някакво дългово финансиране, а към милиардера предприемач са се обърнали неназовани инвеститори, заинтересовани от участие. Съществуващите акционери на Twitter, които подкрепят Мъск, също биха могли да прехвърлят дяловете си в рамките на такава сделка.

Въпреки че е най-богатият човек в света, чието състояние се оценява на 250 млрд. долара или повече, Мъск няма много свободни парични средства, като почти цялото му богатство е свързано с акции на Tesla и SpaceX, неговата нелистната космическа компания.

Twitter заяви, че разглежда офертата на Мъск, която той нарече „най-добрата и окончателна“. В петък Twitter инсталира „отровно хапче“ - правна маневра, която има за цел да възпре Мъск от значително увеличаване на дела му, докато компанията преглежда офертата му.

Ако г Мъск натрупа дял от 15 % или повече в Twitter, отровното хапче ще даде право на всички останали акционери да закупят акции с голяма отстъпка, което ще разводни неговия дял и ще оскъпи изграждането му. Компанията описа подробно механизма на този ход в документ, подаден в понеделник.

Междувременно Мъск продължи да „троли“ Twitter в собствената му платформа. В събота той написа в Twitter: Love Me Tender („Обичай ме нежно“) с емотикони от музикални ноти, в очевидна препратка към хита на Елвис Пресли. Мнозина считат, че той сигнализира за намерението си да отправи директен призив към акционерите на Twitter под формата на търгово предложение. Ако той избере този подход, акционерите ще имат възможност да продадат акциите си на неговата офертна цена.

През миналата седмица акциите на Twitter не измениха силно цената си след офертата на Мъск, което обикновено е знак, че предложената сделка не предизвиква ентусиазъм у инвеститорите. В понеделник те поскъпнаха със 7,5 %, затваряйки на 48,45 долара, и с над 1 % в следборсовата търговия след статията на WSJ за интереса на Apollo.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:47 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Социални мрежи виж още