Тверският районен съд в Москва заяви, че Meta е "екстремистка организация", но това определение не се отнася до приложението за съобщения WhatsApp, пише Ройтерс. Делото е по искане на прокуратурата за забрана за дейността на Meta на територията на Русия.
На този етап от компанията майка на Facebook, Instagram и WhatApp отказват коментар по съдебното определение.
По-рано днес (21 март) съдът отказа да отложи делото, поискано от Meta. Компанията настоя, че не подкрепя екстремисти, нито русофобията. Съдията по делото Олга Солопова обаче не се съгласи с тези доводи. Ройтерс посочва, че основанията да бъде сложен етикетът "екстремистка организация" засега остават неясни.
Преди години подобни определения бяха прикачвани към талибаните или Ислямска държава. По-късно обаче Русия постави такива етикети и на организацията на Алексей Навални.
В иска на прокуратурата е посочено, че компанията насажда дезинформация за военната операция, която Москва провежда в Украйна. Съдебното решение не засяга WhatsApp, тъй като то не е проводник на подобна информация, посочват още руските власти. Facebook и Instagram вече са забранени на територията на Русия.
Заради забраната много хора започнаха да използват приложения, които да заобиколят ограниченията, наложени от властите. С днешното съдебно решение обаче те са заплашени от повдигане на наказателни обвинения и подкрепа на екстремистки групи.
Според ТАСС подобна заплаха не се отнася до обикновените потребители, но покупката на реклама във Facebook или Instagram може да бъде разгледано като финансиране на екстремисти.
Facebook беше обвинен в нарушаване на медийния закон в страната, а Instagram беше блокиран, след като Meta съобщи, че ще допусне постове в социалните мрежи на потребители, които призовават за насилие срещу руския президент Владимир Путин и руските войници, нахлули в Украйна на 24 февруари.
Русия нарича войната в Украйна "специална военна операция", чиято цел е да "демилитаризира" Украйна и да защити хората от опасни националисти.
На този етап не е ясно дали и WhatsApp ще може да продължи да работи в Русия, след като съдът спря всички търговски дейности на Meta. Анализатори посочват, че в момента Telegram е много по-популярно приложение за споделяне на информация от WhatsApp.
Руският регулатор Роскомнадзор ограничи и достъпа до Twitter и поиска от Alphabet, компанията майка на Google, да спре да разпространява "информация, която заплашва руските граждани" във своята платформа за видео YouTube.