Марк Зукърбърг се дистанцира от себе си. Той подрязва корените на компанията, на която стана съосновател през 2004 г. и в която работи до днес, и ѝ дава ново име. В бъдеще Facebook ще стане Meta. Facebook ще бъде само един продукт сред многото под Meta-чадъра, макар и все още много значим.
С избора на новото име Зукърбърг отдаде почит на мотото на Баухаус - „по-малкото е повече“. И въпреки новото по-кратно име Meta концернът наистина не става по-минималистичен. Колегите от Силициевата долина от Alphabet, известна преди като Google, изглеждат направо бъбриви с осемте си букви срещу четирите на Зукърбърг. А зад Мета има и послание: Зукърбърг може вече да не е шеф на посивяла социална мрежа със съмнителна репутация. Той и групата му се стремят към така наречената „метавселена“.
Визията на Зукърбърг: Животът като вечна холограма, създадена от оборудване за виртуална реалност, компютри и подходящ софтуер – всичко това се захранва от Face... ох, от Meta.
Това със сигурност отразява реалността, доколкото Facebook вече не дефинира бизнеса на интернет гиганта по подобен начин, както преди, и има много други продукти като Instagram или WhatsApp. Едноименната услуга Facebook обаче дефинираше и по-голямата част от противоречията, свързани с компанията, включително настоящата афера с „доносниците“ (разобличителите). Разкритията, направени от бившата колежка Франсис Хаугън, предизвикват доста шум. Основното ѝ твърдение е, че Facebook знае много за рисковете от вредното съдържание на своите платформи, но прави малко за премахването му - заради алчността си за печалбатa.
Но документите разкриват и компания, чиято култура очевидно е ерозирала през годините. Недоволни служители напускат Facebook, останалите критични гласове не се чувстват чути. Във вътрешнофирмени доклади те изразяват загриженост относно влиянието на Facebook върху екстремистки бунтове, протести срещу расизма и нарастващата дезинформация около изборите и пандемията на коронавируса.
Репутацията на Facebook не струва и петаче
Зукърбърг не коментира сегашните твърдения по време на представянето си. Смяната на името изглежда още повече като опит за отвличане на вниманието от настоящата ситуация. Очевидни са сравненията с тютюневата компания Philip Morris, която се преименува на Altria през 2001 г. Освен всичко друго, за да се отърве от негативните асоциации, свързани с тютюневата индустрия, което мениджърите тогава открито признаха.
Така един страничен, но желан ефект от преименуването може да е това, че в бъдеще критиките се фокусират единствено върху социалната мрежа, а не върху другите дъщерни дружества и области на компанията като Oculus или Horizons. С други думи: нова холдингова компания с различно име създава дистанция от Facebook, социалната мрежа, поне от гледната точка на бизнеса. Защото всъщност е малко вероятно, както се вижда от примера на Google и Alphabet, хората да говорят за проблеми с Meta в бъдеще, когато отново стане дума за Facebook. Въпреки че и двете, разбира се, биха били правилни.
Това може да зарадва инвеститорите, както и да помогне при набирането на нови служители, които не искат да работят директно за мрежата. И групата може би вече се подготвя за следващия дебат за политическите регламенти, който вече започна поради разкритията в САЩ и вероятно ще предизвика допълнителни изслушвания през следващите седмици и месеци. Но и без това репутацията на Facebook е разбита. И то още по времето на скандала с данните около британската компания Cambridge Analytica и различни други негативни новини. В класациите на най-ценните марки Facebook обикновено се нарежда доста зад други американски технологични компании като Apple. А разкритията на Хаугън направиха името на Facebook още по-токсично.
Сред широката общественост, от друга страна, решението може би изглежда като акт на отчаяние, което още веднъж подчертава, че Facebook не е в състояние – или не желае – да поеме отговорност за собствените си действия, да покаже проницателност и смирение. Вместо да търсят решения на проблемите тук и сега, мениджърите предпочитат да говорят за бъдещето и всички страхотни неща, които Facebook, извинете, Meta, един ден ще донесe на хората. И дори промяната на името да е била планирана в продължение на месеци, впечатлението в крайна сметка остава: Едва ли би могло да има по-неподходящ момент.
Новата идентичност е преди всичко козметична и не променя тъмната страна на платформите на Facebook. Тя също така оставя непокътна структурата на Facebook, която дарява Зукърбърг с изобилие от власт - необичайно дори за технологичната индустрия. Освен че е главен изпълнителен директор и председател на Борда на директорите, той също така контролира мнозинството от правата на глас.
В рамките на дебата за вредното съдържание Зукърбърг често казва, че мрази факта, че Facebook трябва да вземе толкова много решения, които всъщност са отговорност на регулаторите. Иначе казано – той прехвърля отговорността за трудните решения на другите. Когато става дума за всички онези неудобни въпроси, той би искал да делегира отговорност. Това звучи доста фалшиво, когато е казано от човек, създал компанията си по такъв начин, че да може да я управлява като едноличен владетел. И дори ново име не може да намали това нездравословно ниво на контрол.