Базираната в Пекин ByteDance заяви, че няма предстоящи планове за първично публично предлагане (IPO).
Компанията майка на нашумялото видео приложение TikTok нае миналия месец бившия изпълнителен директор на Xiaomi Ху Зи Чу за новосъздадената позиция на главен финансов директор, което предполагаше, че технологичната компания се приближава стъпка по-близо до дългоочакваното IPO, припомня Ройтерс.
„Наскоро имаше спекулации в медиите относно нашите планове за първично публично предлагане. Бихме искали да изясним, че не сме готови на този етап и все още нямаме планове за първично публично предлагане", заяви собственикът на TikTok ByteDance в изявление пред Ройтерс.
През миналия месец агенцията съобщи, че ByteDance проучва възможностите да листне Douyin, китайската версия на TikTok, в Ню Йорк или Хонконг, или да обмисли листване за някои от китайските си бизнеси, включително Douyin и агрегатора на новини Toutiao.
След седмици спекулации за наближаващото предлагане най-високо оцененият стартъп в света заяви, че в момента не планира IPO, добавяйки, че е направил внимателно проучване и е стигнал до заключението, че не отговаря на условията за включване за момента. Базираната в Пекин ByteDance е работила с консултанти по повод някои от водещите си вътрешни активи като Douyin, агрегатора на новини Toutiao и видео платформата Xigua, които биха могли да съберат милиарди долари, съобщи Bloomberg News по-рано този месец.
Собственикът на най-популярното видео приложение в Китай Douyin се сблъсква с трудности при намирането на бизнес структура, която да угоди както на Пекин, така и на Вашингтон, се казва в материал на South China Morning Post. Едно от основните предизвикателства се крие в отделянето на китайските операции на Douyin от глобалните на TikTok, като се има предвид, че и двете приложения споделят един и същ алгоритъм, твърди един от източниците на медията.
Неназованият държавен служител от Пекин, участващ в регулирането на ByteDance, заяви, че организирането на IPO трябва да бъде отложено заради напрежението между САЩ и Китай, пише вестникът. ByteDance и TikTok отказват да коментират темата.
Приложението за споделяне на видео TikTok, което е изключително популярно в САЩ и Европа, е източник на напрежение между двете най-големи икономики в света, като Вашингтон твърди, че то е потенциална заплаха за сигурността, ако се използва за пропаганда или ако китайското правителство използва събраните данни за създаване на профили на американци.
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп се опита да забрани на американски компании да правят бизнес с TikTok, но тази заповед се озова в съда. ByteDance беше под натиск да продаде своите операции в САЩ и сключи сделка с американски компании, включително Oracle Corp. и Walmart Inc., миналата година. Сега сделката е „на трупчета“, тъй като администрацията на новия президент Джо Байдън преразглежда политиката си към Китай.