Американският технологичен концерн Microsoft Corp. е в напреднали преговори за придобиване на платформата за съобщения Discord Inc. за 10 милиарда долара или повече, тъй като софтуерният гигант се стреми да задълбочи своите потребителски предложения, твърди Wall Street Journal, цитирайки запознати източници.
Microsoft и Discord водят ексклузивни преговори и биха могли да сключат сделка следващия месец, при условие че преговорите не се разпаднат.
Първоначално предпочитана основно от геймърите, базираната в Сан Франциско Discord предлага гласов, текстов и видео чат. Популярността на платформата нараства, откакто пандемията се задържа, тъй като хората остават вкъщи и се свързват онлайн - както расте и популярността на други чат услуги, като Signal и WhatsApp на Facebook Inc. Discord обмисля и възможността за първично публично предлагане (IPO).
Microsoft, чиято пазарна стойност надвишава 1,7 трилиона долара, търси придобиване, което да му помогне да достигне до повече потребители. През миналото лято концернът проведе преговори за закупуване на популярното приложение за споделяне на видеа TikTok на фона на геополитическото противопоставяне, предизвикано от администрацията на Доналд Тръмп, преди да се откаже от усилията.
VentureBeat съобщи тази седмица, че Discord проучва продажбата си и е влязла в ексклузивни дискусии с неназован кандидат.
Закупуването на шестгодишния стартъп може да помогне на Microsoft да засили както бизнеса си с видеоигри, който включва успешната платформа за игри Xbox, така и неговия отпечатък в социалните мрежи.
Усилията му за набиране на мащаб в социалните медии обаче не дават особено много плодве. В допълнение към неуспешните разговори с TikTok миналата година, Microsoft се отказа от Mixer, своята услуга за видео стрийминг на живо, която се затрудни да се конкурира с подобни услуги - Twitch на Amazon.com Inc., YouTube на Alphabet Inc. и Facebook Gaming.
Ако сделката се осъществи, това ще бъде второто по обем придобиване на базираната в Редмънг Microsoft след покупката на LinkedIn Corp за 26,6 млрд. долара през 2016 г. Технологичният гигант осъществи поредица от придобивания през последните години, включително закупуването на платформата за развиване на софтуер GitHub Inc. през 2018 г. за 7,5 милиарда долара и сделката за компанията за видеоигри ZeniMax Media Inc. за 7,5 милиарда долара, която приключи по-рано тази година.
Discord стартира през 2015 г. като платформа, която да улеснява любителите на видеоигрите да си чатят, докато играят онлайн заедно. Сега тя има около 140 милиона потребители месечно и въпреки че много новодошли са създали общности, посветени на редица теми, несвързани с игрите, тя остава горещо място за геймърите, които искат да се свържат помежду си онлайн. Потребителите казват, че Discord предлага аудио с по-високо качество от другите услуги за чат, включително дори тези на Xbox и Skype, които също са собственост на Microsoft.
Растежът на Discord се ускори през последната година, като оценката ѝ се удвои до 7 млрд. долара след декемврийския кръг на финансиране. Тя е генерирала приходи за 130 млн. долара през 2020 г. спрямо почти 45 млн. долара през 2019 г., въпреки че все още не е печеливша, съобщава The Wall Street Journal. В ход, който положи основите на потенциално IPO, през миналата седмица Discord нае първия си финансов директор Томаш Марчинковски, бивш мениджър на Pinterest Inc.