„Бихте ли искали да говорите с мен в Clubhouse?“ С този въпрос главният изпълнителен директор на Tesla и SpaceX Илон Мъск се обърна към официалния английски акаунт на Кремъл в Twitter, наречен „President of Russia” в събота. Милиардерът Мъск очевидно иска да разговаря с Владимир Путин, научи общността на приложението за аудио чат чрез покани Clubhouse, което в момента набира популярност и в България.
За какво става дума? И защо разговорът трябва да се води точно в Clubhouse, при положение че двамата събеседници могат да използват и други канали? Не е ясно. „Би било голяма чест да говоря с Вас“, дописа Мъск на руски.
Сигурно е едно: искането вероятно е прието. Говорителят на Путин Дмитрий Песков нарече в понеделник това „много интересно предложение". В същото време той добави, че първо трябва да стане по-ясно какво точно е имал предвид Мъск. Едва тогава „ще реагираме“, каза Песков. Говорителят също така посочи, че Владимир Путин обикновено не използва онлайн мрежи, предава AFP.
Известните обичат Clubhouse
Clubhouse е аудио платформа, при която потребители могат да посещават цифрови стаи, в които могат да обсъждат различни теми или просто да слушат дискусия. Достъп до приложението се дава само на тези, които се регистрират в списък на чакащи или са поканени от съществуващ член. Така Clubhouse, създадена едва през 2020 г. от Alpha Exploration & Co, получава известна нотка изключителност. Засега обаче апликацията е достъпна само за iOS устройства.
Изглежда, че приложението се харесва и на известни личности, политици и технологични милиардери. Освен Илон Мъск наскоро онлайн в Clubhouse се появи и шефът на Facebook Марк Зукърбърг. Членове на приложението вече са и Кание Уест, както и Мийк Мил, Джо Бъдън и Тори Ланес - за да общуват по-индивидуално с феновете си.
Наскоро пък стана ясно, че успехът на платформата вече е събудил апетита на по-големите в Силициевата долина, а Twitter и Facebook възнамеряват да създадат подобни услуги.
Clubhouse предизвика реакция и от страна на китайското правителство, което в началото на миналата седмица блокира приложението. Това сложи край на краткия прозорец, в който хората в континенталната част на страната се присъединяваха към такива от Тайван, Хонконг и уйгурската диаспора, за да обсъждат теми, които често са цензурирани в Китай, без да използват софтуер за виртуални частни мрежи (VPN), за да прескочат контрола на интернет. Много нови потребители от континенталната част на Китай са обсъдили теми, като задържането на хора в лагерите в Синдзян, независимостта на Тайван и Закона за националната сигурност на Хонконг, които обикновено се цензурират бързо в китайските социални мрежи
Междувременно Clubhouse заяви, че преразглежда своите практики за защита на данните, след като Станфордската интернет обсерватория откри потенциални уязвимости в нейната инфраструктура, които могат да позволят външен достъп до потребителски аудио данни.
Появата в Clubhouse на Илон Мъск предизвика новинарски заглавия в началото на февруари. Мъск бе интервюирал в приложението Влад Тенев, основателят на платформата за търговия с активи Robinhood. По това време компанията на Тенев беше силно критикувана след лудостта на фондовия пазар, свързана с акциите на GameStop. Но той отговори търпеливо на всички въпроси на Мъск.