Управляваното от военните правителство в Мианмар ограничи достъпа до интернет и нареди на операторите да блокират Twitter и Instagram, засилвайки репресиите. Целта на този ход е да задуши несъгласието и да ограничи комуникацията след преврата от тази седмица, пише Bloomberg.
Правителствена директива изисква всички мобилни оператови временно да изключат мрежата за данни, въпреки че услугите за гласови и кратки съобщения остават активни, гласи изявление на Telenor Myanmar от днес. Друга заповед добавя Twitter и Instagram към блокираните услуги, каквато е Facebook.
Интернет затъмнението беше наложено, след като онлайн се появиха видеа, които показват нови протести по улиците в търговската столица Янгон. От министерството на комуникациите не са отговорили на обажданията за коментар по случая.
Аун Сан Су Чи призова поддръжниците си да се притивопоставят на генералите, след като беше отстранена от поста си след държавния преврат на 1 февруари. Военните завзеха властта, след като заявиха, но не представиха доказателства, че убедителната ѝ победа на изборите през ноември е свързана с измама. Военните обещаха да проведат избори след едногодишно извънредно положение.
Случващото се е критикувано от много страни. Съединените щати и други членки на Съвета за сигурност на ООН в четвъртък призоваха за „незабавно освобождаване“ на всички задържани в Мианмар. Освен това подчертаха необходимостта от „продължаваща подкрепа на демократичния преход“ там.
Същевременно военните лидери на Мианмар – много от които вече бяха критикувани от администрацията на Тръмп за жестоките репресии срещу рохингите – остават в добри отношения с Пекин.
Американският държавен секретар Антъни Блинкен се опитва да притисне Китай „да се присъедини към международната общност, която осъжда военния преврат“, а външният министър на Китай Ян Дзиечъ повтори, че международната общност трябва да създаде благоприятна среда за решаване на проблема.
Telenor Myanmar, един от двата телекома в страната с изцяло чуждестранна собственост, заяви, че заповедта за затваряне на мрежата за данни се позовава на „разпространението на фалшиви новини, стабилността на нацията и обществения интерес“. Telenor твърди, че дълбоко съжалява за ситуацията и добави, че свободата на изразяване трябва да се „поддържа по всяко време, особено във времена на конфликт“.
Говорител на Twitter коментира, че е „силно притеснен от заповедта за блокиране на интернет услуги в Мианмар“.