fallback

Турция заплашва Facebook с глоба, ако не спазва новия закон за социалните мрежи

Зареждането на платформата може да бъде забавено дотолкова в страната, че тя да стане неизползваема

17:40 | 09.10.20 г.

Турция ще накаже Facebook с нарастващи глоби и може да забави изключително много зареждането на платформата в страната, ако компанията пренебрегне новия закон за социалните мрежи, който може да се ползва за ограничаване на несъгласието, пише Bloomberg.

Представител на турските власти твърди, че базираната в Калифорния компания не е казала официално на правителството дали ще назначи местен представител.

Но социалната мрежа ще се сблъска с първоначална глоба от 10 млн. лири (1,3 млн. долара) на 2 ноември, ако не се съобрази с правилата, а глобите ще се увеличават, ако това продължи, посочва още източникът, пожелал да остане анонимен. Турският закон е ясен по отношение на новите правила и правителството планира да гарантира, че компаниите ще ги спазват, допълва той.

По-рано тази седмица Financial Times писа, че Facebook е казала на турските власти, че няма да се съобрази със законодателството, което влезе в сила миналата седмица и се стреми да засили контрола върху социалните мрежи, изисквайки компаниите да имат свой представител в Турция и да съхраняват част от потребителските данни на локални сървъри.

Тези мерки биха дали на правителството повече власт срещу критиците в страната, която вече внимателно следи социалните мрежи и преди това е спирала достъпа до различни уебсайтове, включително до Twitter.

Facebook има около 37 млн. потребители в Турция. Компанията смята, че новият закон е прекалено ограничаващ, пише Financial Times. Турското министерство на инфраструктурата, което е отговорно за прилагането на новите правила, отказва да коментира. Централата на Facebook в САЩ също не е пожелала да даде коментар. Не е ясно дали други социални мрежи планират да се съобразят с изискванията.

Драконовски закони

През юли турският парламент бързо даде на властите нови правомощия за затягане на хватката около социалните мрежи, след като президентът Реджеп Тайип Ердоган се вбеси от това, което определи като обида, свързана с раждането на осмото му внуче.

Законът също така изисква социалните мрежи да отговарят в рамките на 48 часа на исканията за премахване на съдържание – нещо, което позволява на властите да блокират достъпа до всичко, което биха могли да сметнат за незаконно. Компаниите, които не спазват условията, също така рискуват интернет свързаността им да бъде намалена с до 90%, което на практика ще направи платформите неизползваеми. Същевременно на турските фирми може да бъде забранено да се рекламират в тях.

Турция вече се нарежда след Зимбабве, Руанда и Азербайджан по свобода на интернет, сочат данни на Freedom House, американска неправителства организация, разглеждаща демокрацията и човешките права.

Wikipedia беше забранена в страната в продължение на три години. През януари тя отново беше пусната, след като висшият съд реши, че това нарушава свободата на словото.

Турция е арестувала и задържала много потребители на социалните мрежи по обвинения в обиди към Ердоган и нанасяне на вреда на страната чрез критику към управлението на икономиката от неговото правителство.

Сривът на доверието в турските институции е една от причините, поради които социалните мрежи отбягват да имат местни представителства, твърди Яман Акдениз, професор в базирания в Истанбул Университет Билги.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:32 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Социални мрежи виж още