fallback

TikTok: Ще се съобразим с новите правила за износ на Китай

Променената регулация усложнява още повече продажбата на американския бизнес на китайската компания

11:01 | 31.08.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Китайската компания ByteDance заяви, че ще се съобрази с наскоро изменените правила в Китай за износ на технологии, а това може да направи продажбата на американските операции на TikTok по-сложна, пише CNBC.

В петък Пекин обнови списъка си с технологии, подлежащи на ограничения за износ, за да включи редица области – от гласовото разпознаване до дизайна на чипове.

Експортният списък не е актуализиран от 2008 г. насам. Компаниите, които искат да изнасят технологии от този лист, трябва да получат лиценз от правителството, сочи информация от китайското министерство на търговията.

Един от елементите, обект на ограниченията, са технологиите за „препоръчване на персонализирани информационни услуги, базирани на анализ на данни“, показва преводът на списъка, направен от CNBC.

TikTok често споменава своя алгоритъм за препоръки, който показва на потребителите видеа, на база на редица фактори от предишните неща, които са гледали, и спрямо географското им местоположение.

След като Китай изкара обновения си списък, държавната информационна агенция Xinhua публикува интервю с Куи Фен, професор в Китайския университет по международен бизнес и икономика и съветник по търговията на правителството. По думите му ByteDance вероятно ще трябва да премине през процедурата за лицензиране. В статията се допълва, че независимо кой е новият собственик на TikTok, ByteDance вероятно ще трябва да прехвърли софтуерен код от Китай в чужбина, а може да се наложи да предостави и технически услуги.

В неделя ByteDance отговори, като заяви, че е запозната с новата регулация и че „компанията ще спазва стриктно законите“.

„Разглеждаме новите разпоредби, които бяха публикувани в петък. Както при всяка трансгранична сделка, ние ще следваме приложимите закони, които в този случай включват тези в САЩ и Канада“, посочва главният юрист на ByteDance Ерих Андерсен в отделно изявление.

На 6 август американският президент Доналд Тръмп издаде изпълнителна заповед, която забранява всякакви трансакции с ByteDance, подлежащи на юрисдикцията на САЩ, в рамките на 45 дни. Пълният обхват на забраната не е ясен. След това държавният глава издаде втора заповед на 14 август, с която даде на ByteDance срок от 90 дни да продаде американските операции на TikTok.

Microsoft и Walmart обединиха сили за общо наддаване за TikTok, а Oracle също ще предложи оферта.

В понеделник Боби Сарневещ, изпълнителен председател на Triller, заяви, че конкурентното приложение се включва в надпреварата в партньорство с базираната в Лондон инвестиционна фирма Cenrticus – твърдение, което TikTok директно отрече.

„Нашата оферта е подадена. Имаме потвърждение, че председателят и хора доста високо в ByteDance са наясно с нея. Имаме и течаща кореспонденция. Знам, че обмислят каква да е следващата им крачка“, посочва още той.

Но говорител на TikTok коментира: „Можем да потвърдим, че не водим и няма да водим преговори с тях. И все пак сме поласкани от това колко много се възхищават на TikTok”.

Междувременно TikTok съди американското правителство заради заповедите на Тръмп, посочвайки, че задаващата се забрана не позволява на компанията да има надлежен съдебен процес, както е гарантирано в Петата поправка.

Вашингтон продължава да твърди, че TikTok представлява заплаха за националната сигурност, тъй като може да изпраща данни за американци на Пекин. TikTok многократно е отхвърляла тези обвинения.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:30 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Социални мрежи виж още