Онлайн услугите като Facebook могат да бъдат принудени да търсят и изтриват неправомерни словесни или подобни изказвания. Законът на ЕС не изключва решения на националните съдилища, постанови Европейският съд в Люксембург в четвъртък. Като се вземе предвид съответното международно право, може да се организира дори заличаване в световен мащаб.
Предисторията на решението на Съда на ЕС е казус с бившия политик от Австрийската зелена партия Ева Гулашниг-Пешек. Тя поиска след разпореждане на съда заличаване на словесни обиди. Тогава Върховният съд на Австрия поиска от Европейския съд да проучи дали това би било съвместимо с Директивата на ЕС за електронните съобщения.
Директивата гласи, че така наречените доставчици на хостинг услуги, като например оператори на онлайн мрежи, не носят отговорност за информация, публикувана от потребителите - докато не бъдат уведомени за тяхната незаконност. В същото време, съгласно директивата, от доставчика обикновено не може да се изисква да следи информацията, съхранявана в него, или активно да търси дали има незаконни действия.
p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 115%; background: transparent none repeat scroll 0% 0%; }