Instagram добавя функция, чрез която потребителите могат да сигнализират за публикации, които смятат за неверни, обяви притежаваната от Facebook услуга за споделяне на снимки и видео. Целта на хода е да се намали дезинформацията и другите нарушения в платформата, предава Ройтерс.
Публикуването на невярна информация не е блокирано в нито една от услугите на Facebook, но компанията полага усилия да достига до дезинформацията и предупреждава потребителите за такава.
През май Facebook започна да използва алгоритъм за разпознаване на снимките в Instagram, за да намира съдържание, което не е подходящо за приложението ѝ, и освен това разшири програмата си за участие на трети страни в проверката на факти.
Резултатите, които бъдат определени като фалшиви, се премахват от местата, на които потребителите търсят ново съдържание, като таба Explore в Instagram или при търсенето на хаштагове.
Facebook има 54 партньора за проверка на фактите на 42 езика, но програмата в Instagram засега е активна само в Съединените щати.
“Това е първоначална стъпка, докато работим по по-обширен подход за справяне с дезинформацията”, коментира говорителката на Facebook Стефани Отуей.
До голяма степен Instagram успя да избегне критиките, които получи компанията майка по отношение опазването на личните данни на потребителите и руската намеса в изборите в САЩ чрез разпространението на дезинформация в платформата преди изборите за американски президент през 2016 г.
От Facebook очакват Instagram вероятно да се превърне в място за битка при следващите избори. Освен това платформата е под натиск да премахне деликатно съдържание, включително публикации, които призовават хората да не се ваксинират.