Приложението за снимки и видео Instagram е изиграло далеч по-голяма роля в руската намеса в американските избори, отколкото компанията преди е посочвала, и ще бъде ключов руски инструмент по време на изборите през 2020 г., сочи доклад, поръчан от Разузнавателната комисия към Сената.
Руската агенция за интернет проучвания (RIA) - тролската организация, която се опита да раздели американците, залагайки на дезинформация и различно вирусно съдържание преди изборите за президент през 2016 г., е генерирала по-голяма ангажираност в Instagram, отколкото в която и да е друга социална мрежа, включително Facebook, сочи докладът, който е дело на три групи изследователи.
"Instagram беше значителен фронт в операцията за влияние на IRA, нещо, което директорите на Facebook изглежда са избегнали да споменат пред Конгреса“, сочи докладът, цитиран от Bloomberg. Дейността на IRA се е променила, след като медиите са започнали да пишат за руската активност в Twitter и Facebook. “Нашето заключение е, че Instagram вероятно ще бъде ключово бойно поле в бъдеще“.
Засечени са 187 млн. интеракции със съдържание в Instagram в сравнение със 77 млн. във Facebook и 73 млн. в Twitter, сочат данни за публикациите между 2015 и 2018 г., анализирани от New Knowledge, Колумбийския университет и Canfield Research.
Facebook посочва в изявление, че е предоставила на властите достъп до хиляди реклами и е постигнала напредък в предотвратяване намесата по време на изборите. Twitter твърди, че също е направила значителни промени, за да се справи с манипулациите в своята услуга.
Фактът, че Instagram е изпреварил Facebook в акцията на IRA може „да бъде индикатор за това, че платформата е по-съвършена“ за такива намеси, променяйки мнението на хората и използвайки вирусно съдържание. Instagram е организиран по интереси и хаштагове и е базиран на снимки и видеа, не толкова на текст.
Facebook обаче едва спомена Instagram, когато коментира руската активност в своята платформа. По време на изслушването си пред Конгреса миналия ноември, тя не включи Instagram, когато обяви колко американци са били достигнати от руско съдържание, докато не беше специално попитана за това. Приложението за снимки до голяма степен е неопетнено, отчасти защото няма бутон за споделяне, така че съдържанието не става вирусно, както се случва във Facebook.
И все пак експертите твърдят, че съдържанието, което IRA е публикувала, е предизвикало дискусии.
Повече новини за технологии можете да научите от видеото на Bloomberg TV Bulgaria.