Google съобщи в понеделник, че закрива за потребители своята социална мрежа Google+, след като стана ясно, че близо 500 000 акаунта са били компрометирани.
От компанията са предпочели да не разкриват въпроса заради притеснение от регулаторни санкции, съобщи Wall Street Journal, позовавайки се на вътрешни документи.
Според информацията, цитирана от Ройтерс, проблем със софтуера на социалната мрежа е предоставил на външни лица потенциален достъп до лични данни от профили на Google+ в периода между 2015 г. и март 2018 г. Проблемът е бил отстранен след вътрешно разследване, става ясно от документите.
Акциите на компанията майка Alphabet Inc. поевтиняват с над 1% час преди края на борсовата сесия в понеделник.
Според Google засегнатата информация се ограничава до данни за потребителя като име, имейл, професия, пол и възраст.
От компанията допълниха също, че не разполагат с доказателства за злоупотреба с данни.
Документ от правния екип на Google, предназначен за високопоставените мениджъри в компанията, предупреждава, че разпространението на информация за инцидента по всяка вероятност ще предизвика „непосредствен регулаторен интерес“ и сравнения с изтичането на потребителска информация от Facebook към компанията Cambridge Analytica.
Свидетелствата за неправомерна употреба на данни от 87 млн. потребители на Facebook от Cambridge Analytica, наети от американския президент Доналд Тръмп по време на президентската му кампания през 2016 г., нанесе силен удар по акциите на социалната мрежа, като също така доведе до редица разследвания както в САЩ, така и в Европа.
Главният изпълнителен директор на Google Сундар Пичай е бил запознат с плана да не се информират потребителите, след като вътрешна комисия е взела решението, посочва още WSJ.
Обмисляйки дали да разкрият инцидента от компанията са взели предвид дали може да се идентифицират потребителите, които да бъдат информирани, дали има каквито и да е било доказателства за злоупотреба и дали могат да бъдат предприети действия от страна на потребители или разработчици в отговор.