Федералното разследване на скандала със споделянето на данни от Facebook с компанията за политически консултации Cambridge Analytica се разширява, за да се съсредоточи върху действията и изявленията на технологичния гигант и сега в него се включват множество агенции, включително и Американската комисия за ценни книжа и фондови борси (SEC), твърди Washington Post, позовавайки се на запознати с разследването лица.
Представители на ФБР, SEC и Федералната търговска комисия са се присъединили към Министерството на правосъдието в разследванията за двете компании и споделянето на лична информация за 71 милиона американци, което предполага широкообхватния характер на разследването, твърди вестникът, позовавайки се на петима свои източници, пожелали да останат анонимни.
Facebook разкри, че през 2015 г. Cambridge Analytica, която по-късно е работила за предизборната кампания на Доналд Тръмп, е получила данни от Facebook за създаване на профили на гласоподавателите. Facebook обаче не разкри тази информация на обществеността до март в навечерието на публикуването на новинарски разкрития по темата.
Разследванията ще се съсредоточат върху това, което Facebook е знаела преди три години и защо компанията не е разкрила тази информация още по онова време на своите потребители или инвеститори. Изслушванията на редица мениджъри в Капитолия, сред които е и главният изпълнителен директор Марк Зукърбърг, също ще бъдат проучени като част от разследванията.
Facebook потвърди, че е получила въпроси от федералните агенции и заяви, че споделя информация и сътрудничи по други начини. „Ние си сътрудничим с представители на САЩ, Великобритания и други държави", заяви говорителят на Facebook Мат Щайнфелд. „Ние предоставихме обществени показания, отговорихме на въпроси и обещахме да продължим да оказваме помощ, докато работата им продължи".
Министерството на правосъдието и редица федерални агенции отказват да коментират темата. Федералната търговска комисия разкри през март, че разследва Facebook във връзка с възможни нарушения на неприкосновеността на личния живот.
Американската комисия за ценни книжа и фондови борси пък описва разследването като „Казусът Facebook", твърдят двама души, които са видели свързани с него документи.
Cambridge Analytica прекрати операциите си, след като избухна скандалът, а запитванията по темата до пресцентъра ѝ са били върнати като недоставени.
Разширяващото се федерално разследване създава нов риск за Facebook, докато социалната мрежа се бори да излезе от почти двугодишен скандал, започнал с ролята, която нейната платформа е изиграла при руските усилия за дезинформация по време на президентската кампания през 2016 г.
Проблемите на Facebook започнаха да затихват през тази година, преди да се появи новината за Cambridge Analytica. През 2015 г. изследователят от университета в Кеймбридж Александър Коган, работещ и с Cambridge Analytica, е използвал приложение за викторина, за да събере данни за тези, които са участвали във викторината и техните приятели. Функцията за събиране на данни във Facebook, наречена API, е била по това време обичаен метод за събиране на масивни данни за анализи, включително имена, роднини, история на назначенията, религиозна принадлежност и лични предпочитания.
Facebook описа събирането на данните като злоупотреба, защото те не са били използвани за академични цели. Но Cambridge Analytica и Коган казаха, че не са сторили нищо лошо и че много други използват същата функция. Коган твърди, че е получил разрешение за споделянето на данните, когато е променил условията на услугата, от строго академичен договор до договор, който позволява по-широко търговско ползване. Той също така е заявил, че е уведомил Facebook за промяната на условията на услугата.
Вижте още технологични новини в материала на Bloomberg TB Bulgaria!