fallback

Facebook формира екип за изграждане на собствени чипове

Все повече технологични компании се стремят да произвеждат собствени чипове, за да намалят зависимостта си от доставчици

08:56 | 19.04.18 г.
Автор - снимка
Създател

Американският технологичен концерн Facebook Inc. изгражда свой екип за проектиране на собствени чипове, увеличавайки тенденция технологичните компании да се опитват да се снабдяват сами и да намалят зависимостта си от производителите на чипове, като Intel Corp и Qualcomm Inc., твърди Bloomberg, като се позовава на свои източници, запознати с въпроса.

Социално-медийната компания се стреми да наеме мениджър, който да изгради „организация за фърмуер и други хардуери", става ясно от обява за работа на корпоративния ѝ уеб сайт, което е индикация, че усилията са все още в ранен етап. 

Базираната в Менло Парк, Калифорния, компания ще се присъедини към други технологични гиганти, които се стремят да разработват чипове. През 2010 г. Apple Inc. започна да произвежда свои собствени чипове и сега ги използва в много от основните си продуктови линии. Google на Alphabet Inc. също разработи собствен чип за изкуствен интелект.

Facebook може да използва такива чипове за захранване на своите хардуерни устройства, софтуера за изкуствен интелект и сървърите в своите центрове за данни. През следващия месец компанията ще пусне на пазара Oculus Go, самостоятелно устройство за виртуална реалност за 255 долара, което работи с процесор на Qualcomm.

Facebook работи също и върху широк спектър от интелигентни говорители. Бъдещите поколения на тези устройства могат да бъдат подобрени чрез персонализирани чипсети. Използвайки собствени процесори, компанията ще има по-добър контрол върху разработката на продуктите и ще може по-добре да настрои за съвместна работа своя софтуер и хардуер.

Facebook отказва да коментира темата и обявата за работа. 

Системата за чипове (SOC) е тип полупроводник, който съдържа няколко дискретни компонента, вградени в парче силиций. Обикновено се използва в мобилни устройства, където техните свойства за пестене на енергия и малък обем са по-ценни. Основните функции на повечето смартфони се захранват именно от SOC.

ASIC или специфична интегрална схема за приложения е чип, предназначен за специализирани цели. Такива компоненти често са най-бързи или най-ефективни при управлението на конкретен софтуер. Тяхната слабост е, че са заключени и може да станат излишни във времето, ако работните натоварвания се развият.

В обявата са изброени и някои качества на кандидатите, като „експертиза за изграждане на персонализирани решения, насочени към множество вертикали, включително AI / ML", което показва, че работата с чипове може да се съсредоточи върху процесор за задачи от изкуствен интелект.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:00 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Социални мрежи виж още