След като социалната мрежа Facebook публикува в неделя извинения в американски и британски вестници за скандала с британската консултанска фирма Cambridge Analytica, специализираното издание Ars Technica съобщи, че потребители са проверили какви данни са събирани за тях от социалната мрежа и са установили имена на контакти, телефонни номера и есемеси, събирани в продължение на две или повече години от устройства с Android.
Facebook заяви, че информацията е складирана в обезопасени сървъри и е взимана само със знанието на потребители, които са се съгласили да дадат достъп до нея. Говорителка на компанията казва, че информацията не е споделяна с приятели или с външни приложения и се използва, "за да се подобри общуването на хората във Facebook", като им се помогне да се свързват с други хора.
Социалната мрежа обяви на уебсайта си, че никога не продава данните и не събира съдържанието на есемесите или разговорите. Но говорителката не отговаря на въпроса защо е необходимо да се събира информация за телефонни контакти и есемеси.
The Washington Post писа на 20 март, че сред събираните данни са „имена, градове на раждане, религиозна принадлежност и харесвания“.