На прага на американските избори за президент през есента на 2016 г. от Русия са били пускани хиляди реклами в най-голямата социална мрежа Facebook с политически послания. Много от тях са пускани от 470 неавтентични акаунта, които междувременно вече са закрити, заяви директорът по сигурността на социалната мрежа Алекс Стамос, цитиран от Ройтерс.
Рекламите на стойност 100 000 долара, пускани между юни 2015 г. и май 2017 г., не са подкрепяли един конкретен кандидат. Вместо това са били тематизирани поларизиращи гледни точки в областите имиграция, расов произход и права на хомосексуалистите. По собствени данни Facebook си сътрудничи с американските власти, за да провери за възможна по-голяма руска намеса в изборите.
Илън Уайнтрауб, представител на американската избирателна комисия, обясни, че гласоподавателите заслужават изясняване на това откъде идват рекламите. Незаконно е чужденци да харчат пари пряко или косвено за изборите в Съединените щати. Според служител във Facebook има връзка между рекламите и добре известната руска "фабрика за тролове" в Санкт Петербург, която публикува коментари в социалните медии.
Робърт Мюлер, който бе назначен от заместник-главния прокурор Род Розенщайн за специален следовател, който да ръководи разследването около Русия, понастоящем проучва дали има тайни споразумения между президента Доналд Тръмп и правителството в Москва и дали Русия е оказала влияние върху изборите през ноември.
За изясняване на руската афера най-големият син на Тръмп ще се срещне с членовете на съдебната комисия по-късно в четвъртък при закрити врата. Доналд Тръмп младши трябва да бъде разпитан от членовете на комисията, заяви в сряда (местно време) заместник-председателят на комисията и сенатор на демократите Диан Фейнщайн. Не е ясно дали след срещата ще бъде оповестено нещо от съдържанието ѝ.
Тръмп младши е в центъра на вниманието, защото се е срещнал с руски адвокат по време на предизборната кампания. Той се съгласи с този разговор, след като му беше обещано да бъде обсъдена и инкриминираща информация за кандидата за президент на демократите Хилъри Клинтън. В електронната му поща има следи за обещания от руското правителство за помощ на Тръмп. Това е най-ясният индикатор, че членове на предизборната кампания на Тръмп са били готови да си сътрудничат с Русия.
Американските разузнавателни агенции отдавна обвиняват Москва, че се е намесвала в предизборната кампания с хакерски атаки, за да помогне на Тръмп и да навреди на опонента му Клинтън.