Върховният съд в Индия отмени закон, който даваше на властите правото да вкарват в затвора хора заради обидни публикации онлайн. Решението е приветствано като победа за свободата на словото на най-големия интернет пазар по растеж, предава Ройтерс.
Законът беше обжалван във Върховния съд от студенти по право, блогъри, писатели и правозащитни групи след редица арести в страната заради публикации в социалните мрежи.
Съдиите Джейсти Челамешвар и Рохинтон Ф. Наримар заявиха, че законът е удар по свободата на словото и изразяването.
Вносителите на петицията твърдят, че законът, който е въведен през 2008 г. от предишното правителство от политици, които преследват критиците си. Премиерът Нарендра Моди заяви, че приветства решението на съда.
„Правителството абсолютно зачита свободата на словото и изразяването в социалните мрежи и няма намерение да го ограничава“, коментира министър Рави Шанкар Прасад, отговарящ за телекомуникациите и IT индустрията.
Facebook, Twitter и Google не са отговорили веднага на запитването за коментар по случая, но Асоциацията за интернет и мобилни услуги в Индия заяви, че решението защитава потребителите и бизнеса.
"Решението е предвестник на нова фаза в развитието на интернета в Индия“, посочва групата в изявление.
Миналата седмица полицията в северния щат Утар Прадеш изведе 16-годишно момче от училището му по подозрение, че е публикувало обиден текст за влиятелен местен политик. Сред жертвите на закона се оказа и карикатурист от Мумбай, който беше вкаран в затвора.