Visa Европа разширява предлагането на услугата Visa Direct, която доскоро се наричаше Visa P2P payments, в повечето страни, в които могат да се осъществяват разплащания с Visa. За целта създава глобална услуга за разплащания от човек на човек, съобщават от компанията.
Използвайки услугата, банките, които са членове на Visa Европа, могат да предложат на картодържателите си възможността да превеждат пари до близо 2 млрд. притежатели на карти Visa по целия свят. За целта е нужен само мобилен телефонен номер или номер на картата Visa.
Visa Direct ще стане широко достъпна през лятото на 2014 г. и ще бъде налична на 20 езика. Тя ще поддържа множество валути, за да осигури на потребителите парични преводи към приятели и роднини само чрез мобилния им номер.
В момента услугата има над 200 хил. потребители, които от март 2013 г. досега са превели 43 млн. евро. Програмата за управление на приложно-програмния интерфейс на Visa Европа вече е на разположение на банките, така че те да могат да интегрират Visa Direct в своите онлайн и мобилни приложения по-лесно.
Fastacash, която е базирана в Сингапур, помага на Visa в предлагането на възможността на банките членове да достигнат до своите клиенти през социалните мрежи като Facebook, Twitter, WhatsApp и LinkedIn. Според Visa сътрудничеството ще насърчи преодоляването на пропастта между банките и доставчиците на платежни услуги и потребителите, желаещи да използват социалните мрежи за превод на пари.
Visa Европа и fastcash са разработили съвместно технологията „fastalink” с цел осигуряване на висока степен на защита на услугата. Тя позволява прехвърлянето на пари през социалните мрежи и приложения за изпращане на съобщения. В момента технологията е в процес на патентоване.
За да предложат висока степен на защита на услугата, Visa Европа и fastacash съвместно са разработили технологията "fastalink", която позволява прехвърлянето на пари през социалните мрежи и приложения за съобщения и е в процес на патентоване.
Изпращането на парични преводи чрез Visa Direct изисква използването на мобилното приложение или друг потребителски интерфейс, предоставен от банката. Потребителят въвежда сумата, която желае да изпрати, и избира предпочитания от него канал – през социалната мрежа с fastcash или през мобилния телефон. Клиентът трябва да избере единствено канала и адресата, като последният получава известие за плащането.
"В момента всички български картодържатели на Visa карти могат да получават преводи от чужбина чрез услугата Visa Direct. Партньорството с fastacash е поредното доказателство за иновативния характер и лидерската позиция на Visa в екосистемата от дигитални разплащания на Стария континент", коментира мениджърът на Visa Европа за България Красимира Райчева.